11 Януари, 2026

Първан Симеонов: Главното е отговорите при екзитпола да са искрени

Първан Симеонов: Главното е отговорите при екзитпола да са искрени

Първан Симеонов

Неискрените отговори са повече при "по-смутни времена, по-непрестижни вотове, по-скришни вотове или корист"

"Главното е искреността на отговорите в екзитпол. Специфичните развития, особено в един политически сектор, правят така, че по-технологично гласуване или по-неискрено позициониране може да се окажат проблем за крайните резултати на нашите изследвания."

Това заяви изпълнителният директор на "Галъп интернешънъл болкан" Първан Симеонов пред БНР в началото на изборния ден.

По думите му, така се случва винаги, когато има "по-смутни времена, по-непрестижни вотове, по-скришни вотове или корист".

Анкетьорите са разположени в цялата страна, в представителна извадка, обхващаща стотици хора и стотици секции, обясни той, уточнявайки, че екзитполът е достоверен само за страната.

"Това е прогнозно изследване, базирано на декларираното от респондентите. То трябва да се приема по този начин, а не като уподобяване на изборния резултат." - поясни социологът.

Той изрази надежда активността да се вдигне спрямо тази, засечена в последните "моментни снимки" на "Галъп".

"Ако прогнозните очаквания се окажат верни, активността може да се окаже потенциален източник на тревога."

Хубавото време навън е нож с две остриета, отбеляза Симеонов, като призова хората преди днес да се отправят към хубави места, да минат да гласуват.

Сподели:

Коментари (0)

МВнР алармира: Отменят полети от и до Иран

МВнР алармира: Отменят полети от и до Иран

От ведомството припомнят, че е въведен индекс на риска за пътуванията до Иран, предупрежденията съм към наши сънародници, които пребивават там

Борисов: България е част от силна Европа, ГЕРБ отново ще е първа политическа сила

Борисов: България е част от силна Европа, ГЕРБ отново ще е първа политическа сила

Всичко, което постигнахме през 2025 г., е резултат от дългогодишната работа на нашите структури и от доверието, което хората ни гласуваха през годините

Надежда Йорданова: Сарафов не е главен прокурор, плюшените зайчета да изпълнят закона

Надежда Йорданова: Сарафов не е главен прокурор, плюшените зайчета да изпълнят закона

Според нея честността на изборите зависи от всеки нас и призова възможно най-много хора да се запишат за застъпници и наблюдатели на изборите, за да пазят свободата на вота