30 Април, 2026

Първият министър на Шотландия: Дръжте светлините включени, скоро ще се върнем в Евросъюза

Първият министър на Шотландия: Дръжте светлините включени, скоро ще се върнем в Евросъюза

Никола Стърджън

"Скоро Шотландия ще се завърне в Европейския съюз (ЕС)". Това заяви първият министър на страната Никола Стърджън в заявлението си в навечерието на окончателното излизане на Великобритания от блока, състояло се на 1 януари, предава Reuters. "Европа, Шотландия ще се върне скоро. Дръжте светлините включени“, написа в „Туитър“ Стърджън, цитирана от "Фокус".

Шотландия гласува против Брекзит и планира да се отдели от Обединеното кралство, тъй като именно шотландските кораби улавят до 60% от цялата риба, доставена до британските пристанища. Преди това първият министър заяви, че сделката с ЕС няма да компенсира шотландските загуби от Брекзит.

Великобритания окончателно напусна Европейския съюз, завършвайки излизането си от единния пазар и митническия съюз на ЕС. На 1 януари, точно в 00:00 ч. CET (01:00 ч. българско време) изтече 11-месечния преходен период, когато кралството все още трябваше да спазва всички правила на ЕС, както и всеки друг член на Съюза.
Сподели:

Коментари (0)

Най-големият самолетоносач в света приключи рекордна мисия, завръща се у дома

Най-големият самолетоносач в света приключи рекордна мисия, завръща се у дома

„Джералд Р. Форд“, участвал във войната срещу Иран и операции по залавянето на венецуелиския лидер Мадуро, се очаква да се върне в базовото си пристанище във Вирджиния в средата на май

Тръмп: Путин е бил готов да сключи мирно споразумение, но някои хора са му попречили

Тръмп: Путин е бил готов да сключи мирно споразумение, но някои хора са му попречили

Това изявление той направи по време на среща с астронавтите от мисията „Артемида-2“ в Белия дом

Войната срещу Иран струва на САЩ досега 25 млрд. долара

Войната срещу Иран струва на САЩ досега 25 млрд. долара

Ръководителят на Пентагона отхвърли въпросите за цената на войната с думите: „Въпросът, който бих задал на тази комисия, е каква е стойността на това да се гарантира, че Иран никога няма да се сдобие с ядрено оръжие?“