7 Декември, 2025

Първият шпионски скандал гръмна в ЮНЕСКО

Първият шпионски скандал гръмна в ЮНЕСКО

Одри Азулай

В центъра на скандала е генералният директор на организацията

Първият шпионски скандал избухна в образователната и културна институция на ООН, базирана в Париж. В центъра на скандала е генералния директор на ЮНЕСКО Одри Азулай.

Френски агенти за национална сигурност направили нощно посещение в централата на ЮНЕСКО, където прекарали целия уикенд, в нарушение на Виенската конвенция и Споразумението за страната домакин, подписани от Франция и ЮНЕСКО.

Добре информиран източник твърди пред Liberty Sentinel, че  екип от френски агенти на тайните служби са имали достъп до сградата на ЮНЕСКО поне два пъти през последните няколко месеца. Той им е бил предоставен от  генералния директор - французойка Одри Азулай. Съобщава се, че френските агенти за сигурност са имали достъп до компютърната система и централните сървъри на организацията на ООН.

Записите показват, че френските агенти са имали достъп до сградата на ЮНЕСКО в Париж два пъти, не е изключено обаче подобни  „посещения“ да са се случвали повече от два пъти. На 20 октомври 2020 г., съгласувано с генералния директор на организацията, шест френски агенти са влeзли в централата на ООН след работно време и са напуснали мястото около полунощ. Съвсем наскоро след това – на 9-10 януари 2021, те отново са имали достъп до компютърната система на ЮНЕСКО.

Според източника, очевидно френският екип под прикритие е бил натоварен със задачата  „да създаде устройства, позволяващи наблюдение и събиране на информацията, която тече между посланици и дипломати от държавите, акредитирани при ЮНЕСКО, както и двупосочната комуникация между столиците на тези страни“ . Известен факт е, че няколко дипломатически делегации определено стъжняват живота на Одри Азулай. През последните две години те не спират да задават неудобни и наболели въпроси относно лошото й управление и непрестанните грешки на нейния екип.

„Инструментите за наблюдение, които най-вероятно бяха инсталирани в нашата информационна система, потенциално позволяват достъп до много данни“, добавя човек, запознат с кухнята на ЮНЕСКО.

Превод: Faktor.bg

Сподели:

Коментари (0)

Според Келог краят на войната е "наистина близо"

Според Келог краят на войната е "наистина близо"

Кийт Келог заяви по време на Форума за национална отбрана „Рейгън“, който се провежда в Калифорния, че опитите за намиране на изход от "конфликта" са в „последните си метри“, които по думите му са най-трудните.

Еврокомисарят Кубилюс: Европа трябва да има свой собствен мирен план за Украйна

Еврокомисарят Кубилюс: Европа трябва да има свой собствен мирен план за Украйна

„На всеки шест месеца получаваме нови планове и по някакъв начин усещам, че тук чакаме да научим какви планове ще дойдат от Вашингтон тази година. Планове трябва да идват и от Брюксел и Берлин.“

Макрон предупреди Китай - ще последват мита, ако не се коригира търговският дисбаланс

Макрон предупреди Китай - ще последват мита, ако не се коригира търговският дисбаланс

„Китай удря в сърцето на европейския индустриален и иновационен модел, исторически базиран на машинни инструменти и автомобили.“