30 Април, 2026

Първият турски дипломат: Кризата в Газа може да запали лесно целия регион

Първият турски дипломат: Кризата в Газа може да запали лесно целия регион

Хакан Фидан настоява за прекратяване на насилието във възможно най-кратък срок

Кризата в Газа може да се разпространи в целия регион, включително в Персийския залив. Това заяви днес турският външен министър Хакан Фидан по време на посещение в Йордания, предават турските медии, цитирани от БТА. Фидан говори на съвместна пресконференция с йорданския си колега Айман Сафади.

По думите на турския външен министър "заплахата за сигурността всъщност не е за Израел, а за Палестина и страните от региона", информира телевизия СиЕнЕн-Тюрк.

Налице е спешна необходимост за прекратяване на насилието във възможно най-кратък срок. Ислямският свят и международната общност трябва да положат незабавни усилия, за да постигнат мир в региона възможно най-скоро, каза Фидан.

Той отбеляза, че Турция ще продължи инициативите за разрешаване на конфликта между Израел и палестинците.

Фидан подчерта, че единственият вариант за разрешаване на палестинския проблем е създаването на независима държава Палестина в границите от 1967 г. със столица Йерусалим.

Йорданският външен министър Айман Сафади на свой ред каза, че Израел трябва да позволи на разселените палестинци в Газа да се завърнат по домовете си.

Сафади каза още, че е трябва да се сложи край на войната в Газа и да се предотврати ескалация на насилието в региона.

Що се отнася до настоящите приоритети, те са ясни: прекратяване на агресията в Газа, допускане на достатъчно постоянна хуманитарна помощ до всички части на ивицата, завръщане на разселените жители на Газа по техните родни места, посочи Сафади.
Сподели:

Коментари (0)

Тръмп: Путин е бил готов да сключи мирно споразумение, но някои хора са му попречили

Тръмп: Путин е бил готов да сключи мирно споразумение, но някои хора са му попречили

Това изявление той направи по време на среща с астронавтите от мисията „Артемида-2“ в Белия дом

Войната срещу Иран струва на САЩ досега 25 млрд. долара

Войната срещу Иран струва на САЩ досега 25 млрд. долара

Ръководителят на Пентагона отхвърли въпросите за цената на войната с думите: „Въпросът, който бих задал на тази комисия, е каква е стойността на това да се гарантира, че Иран никога няма да се сдобие с ядрено оръжие?“

Зеленски: Украйна е в най-добрата позиция на фронта през последните 9–10 месеца, налагаме „далекобойни санкции“

Зеленски: Украйна е в най-добрата позиция на фронта през последните 9–10 месеца, налагаме „далекобойни санкции“

Президентът отбеляза, че още сега Украйна нанася удари по Русия на разстояние от 1500 км. Той подчерта, че в бъдеще този показател ще нараства.