18 Декември, 2025

Първото официално посещение на канцлера Мерц ще бъде в Лондон на 17 юли

Първото  официално посещение на канцлера Мерц ще бъде в Лондон на 17 юли

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Германия и Великобритания, и двете съюзници на Украйна, се надпреварват да се превъоръжават пред враждебната Русия и сред опасения, че американският президент Доналд Тръмп не е ангажиран с защитата на европейските партньори от НАТО


Германският канцлер Фридрих Мерц ще замине за Лондон на 17 юли в първото си посещение там от встъпването си в длъжност през май.

Той ще бъде „приет от премиера Киър Стармър“, заяви правителственият говорител Стефан Майер.

Двамата ще подпишат „договор за приятелство“, обхващащ сътрудничеството в областта на външната политика и сигурността, добави той, цитиран от АФП.

Германия и Великобритания, и двете съюзници на Украйна, се надпреварват да се превъоръжават пред враждебната Русия и сред опасения, че американският президент Доналд Тръмп не е ангажиран с защитата на европейските партньори от НАТО.

Споразумението ще обхваща и мерки за стимулиране на икономическия растеж и насърчаване на „по-тесни контакти между гражданите“ на двете страни, каза Майер.

През октомври миналата година Великобритания и Германия сключиха „исторически“ пакт за отбрана и оттогава обявиха няколко съвместни инициативи, като разработването на ударни ракети.

Пътуването на Мерц ще последва държавното посещение в Великобритания на френския президент Еманюел Макрон тази седмица, което е първото посещение на държавен глава от ЕС след излизането на В

Сподели:

Коментари (0)

СБУ унищожи руска техника за стотици милиони долари на летище „Белбек“

СБУ унищожи руска техника за стотици милиони долари на летище „Белбек“

Поразен е самолет МиГ-31 с пълен боен комплект (ориентировъчна цена – $30-50 млн. в зависимост от окомплектовката и въоръжението)

Тони Блеър и Джейми Даймън: ЕС трябва да се реформира, за да не се обезсмисли

Тони Блеър и Джейми Даймън: ЕС трябва да се реформира, за да не се обезсмисли

Европа трябва да се интегрира повече и да даде приоритет на отбраната и икономическия растеж. „Ако тя не може да се изправи сама срещу Русия, тя още по-малко ще може да се справи със систематичната конкуренция от страна на САЩ или Китай.“

Легионът "Свобода на Русия": Скоро ще тръгнем към Москва, путинската власт ще бъде пометена

Легионът "Свобода на Русия": Скоро ще тръгнем към Москва, путинската власт ще бъде пометена

"Нашата воля е да не признаем кървавия диктатор за президент на Русия. Ще направим всичко, за да се премести от Ново-Огарьово в „Полярния вълк“. Знаем как там се отнасят към хората", заяви помощник -командирът на легиона.