20 Декември, 2025

Пашинян: Армения е изправена пред война с Азербайджан, ако не им върнем спорните села

Пашинян: Армения е изправена пред война с Азербайджан, ако не им върнем спорните села

Никол Пашинян

Армения може да се изправи пред война с Азербайджан, ако не направи компромис с Баку и не върне четири азербайджански села, които държи от началото на 90-те години на миналия век, заяви министър-председателят Никол Пашинян.

Пашинян говори по време на среща с жители на гранични райони в северноарменския регион Тавуш, в близост до поредица от изоставени азербайджански села, които Ереван контролира от началото на 90-те години на миналия век.

„Сега можем да си тръгнем оттук; да отидем и да кажем на Азербайджан, че няма да правим нищо. Това означава, че в края на седмицата ще започне война”, предупреди Пашиян, цитиран от TVP World.

Пашинян многократно сигнализира през последните седмици, че е готов да върне селата на Азербайджан, които са важни за Ереван, тъй като контролират главния му път на север до границата с Грузия.

Азербайджан заяви, че връщането на земите му е необходима предпоставка за мирно споразумение за прекратяване на три десетилетия конфликт за района на Нагорни Карабах, който Азербайджан си върна през септември.

И двете страни изразиха желание да подпишат официален мирен договор, но преговорите са затънали в спорни въпроси, включително демаркация на 1000-километровата граница на страните, която е затворена и силно милитаризирана.

И Армения, и Азербайджан продължават да окупират земи, които са международно признати като част от територията на другата страна. /БГНЕС
Сподели:

Коментари (0)

САЩ с предложение за нов формат на преговорите между Украйна и Русия

САЩ с предложение за нов формат на преговорите между Украйна и Русия

Зеленски каза, че Украйна ще подкрепи такъв формат ако той позволи размяна на военнопленници или открие пътя за разговори на лидерско равнище. На този фон в Маями пристигна руска делегация.

Принц Уилям прие да е патрон на военна благотворителна организация

Принц Уилям прие да е патрон на военна благотворителна организация

Асоциацията на Специалните въздушни служби SASRA е благотворителна организация, работеща в подкрепа на настоящи и бивши военнослужещи от подразделението

Руският вариант няма да мине: Зеленски посочи справедливия сценарий за териториите

Руският вариант няма да мине: Зеленски посочи справедливия сценарий за териториите

Що се отнася до териториалния въпрос, единственият възможен справедлив вариант днес е да „останем там, където сме“, каза украинският президент