26 Февруари, 2026

Радев на крака при патриарха по повод 150 години Българска екзархия (Видео)

Радев на крака при патриарха по повод 150 години Българска екзархия (Видео)

Днес в Синодната палата Българският патриарх Неофит прие президента Румен Радев.

Президентът Радев благодари за възможността в този празничен ден да се срещне с предстоятеля на Българската църква. Той обърна внимание на изключителната важност на събитието, случило се преди век и половина и дало тласъка за началото на църковно-народните борби, както и дало знак пред света, че има народ, който не е забравил миналото си, но е готов да изгражда и бъдещето си. Президентът постави и въпроса за предстоящата реставрация и консервация на Патриаршеската катедрала.

Патриарх Неофит от своя страна допълни, че духовниците положили труда си и живота си за изграждането на Българската екзархия не бива да бъдат забравени, но паметта им да пребъдва от род в род.

По повод голямата годишнина президентът Румен Радев подари на патриарх Неофит карта на Българската екзархия.

На срещата участие взеха Негово Преосвещенство Мелнишкият епископ Герасим, гл. секретар на Св. Синод и ик. Николай Георгиев, началник на отдел "Връзки с обществеността" при Св. Синод.

Сподели:

Коментари (0)

"Синя София" към новия премиер: Приключете демонтажа на паметника на съветския окупатор

"Синя София" към новия премиер: Приключете демонтажа на паметника на съветския окупатор

Общинските съветници от "Синя София" настояват за информация какви действия са предприети до момента и какво ще предприемете за окончателния  демонтаж на мемориала на окупационната Червена армия

ПП-ДБ: Цената на водата е поредната бомба, заложена от Борисов и Пеевски

ПП-ДБ: Цената на водата е поредната бомба, заложена от Борисов и Пеевски

Според Богдан Богданов целта е да се саботира работата на служебния кабинет и прехвърлена отговорност към следващите, които поемат управлението на държавата. 

Рашков: Уволнен съм от МВР в опит да блокират разследването по „Петрохан“

Рашков: Уволнен съм от МВР в опит да блокират разследването по „Петрохан“

Рашков предупреди за очаквана, според него, вълна от уволнения в МВР, които да бъдат представяни като действия за гарантиране на честни избори