Много типичен руски политически и дипломатически подход е: "Ела, за да те сритам"
Справянето с презрението на Русия (политици, "Газпром", медии) към България е една доста сложна дипломатическа задача. Мрънкането и условните обещания са много лош подход.
Първият въпрос, който, разбира се, трябва да си зададем, е имаме ли някакъв особен интерес от "омилостивяване на Русия". За мен отговорът е категорично не.
Имаме ли някаква възможност да играем каквато и да било посредническа роля между Русия и Европа? Категорично не.
Само ако плуваш в облаци от сантиментална славянофилска марихуана може да ти дойде наум, че български политик може да помогне на Макрон, Мей и дори на някой ЕС чиновник в отношенията им с Кремъл.
Имаме ли някакъв интерес от добри отношения с Русия? Вероятно, но не кой знае какъв и със сигурност не на всяка цена.
Русия поддържа два типа отношения с България. Първият е свързан с енергийните доставки, вторият е типичната дестабилизираща намеса, която Русия практикува в много страни.
Дестабилизиращата намеса трябва да е предмет на безкомпромисно разследване на службите за сигурност и на парламента. Енергийните доставки са въпрос на работещ вътрешен и регионален енергиен пазар. И двете неща изискват дейност в България, не в Москва. Това е и единственият начин да изградим някакви достойни отношения с Русия. И единственият начин руските медии, енергетици и политици да не ни смятат за чердже пред портите на Европа.
В този смисъл разумното поведение на българския президент би било, ако толкова му се ходи в Русия, да беше направил посещението си на опера централно събитие и към него да беше добавил искане за непредадени архиви или нещо друго меко от този род.
Разговори за тръбопроводи и електроцентрали са неизбежно унизителни, още повече, че той не е в състояние да обещава каквото и да било (освен ако не каже "праща ме министърът на енергетиката да ви предам нещо").
Третото обяснение за посещението на президента в Русия е то да е подтикнато от руската дипломация на принципа "ела, за да те сритам". Също много типичен руски политически и дипломатически подход. С Русия принципът трябва да е "пази се от руснаците, особено когато им носиш дарове".
Коментарът на Юлиан Попов е публикуван във "Фейсбук"
Фактор
Първият въпрос, който, разбира се, трябва да си зададем, е имаме ли някакъв особен интерес от "омилостивяване на Русия". За мен отговорът е категорично не.
Имаме ли някаква възможност да играем каквато и да било посредническа роля между Русия и Европа? Категорично не.
Само ако плуваш в облаци от сантиментална славянофилска марихуана може да ти дойде наум, че български политик може да помогне на Макрон, Мей и дори на някой ЕС чиновник в отношенията им с Кремъл.
Имаме ли някакъв интерес от добри отношения с Русия? Вероятно, но не кой знае какъв и със сигурност не на всяка цена.
Русия поддържа два типа отношения с България. Първият е свързан с енергийните доставки, вторият е типичната дестабилизираща намеса, която Русия практикува в много страни.
Дестабилизиращата намеса трябва да е предмет на безкомпромисно разследване на службите за сигурност и на парламента. Енергийните доставки са въпрос на работещ вътрешен и регионален енергиен пазар. И двете неща изискват дейност в България, не в Москва. Това е и единственият начин да изградим някакви достойни отношения с Русия. И единственият начин руските медии, енергетици и политици да не ни смятат за чердже пред портите на Европа.
В този смисъл разумното поведение на българския президент би било, ако толкова му се ходи в Русия, да беше направил посещението си на опера централно събитие и към него да беше добавил искане за непредадени архиви или нещо друго меко от този род.
Разговори за тръбопроводи и електроцентрали са неизбежно унизителни, още повече, че той не е в състояние да обещава каквото и да било (освен ако не каже "праща ме министърът на енергетиката да ви предам нещо").
Третото обяснение за посещението на президента в Русия е то да е подтикнато от руската дипломация на принципа "ела, за да те сритам". Също много типичен руски политически и дипломатически подход. С Русия принципът трябва да е "пази се от руснаците, особено когато им носиш дарове".
Коментарът на Юлиан Попов е публикуван във "Фейсбук"
Още от България
Нанков за мантинелите: Самият Шишков е подписал договорите през 2023 г. в служебния кабинет на Радев
"Няма поръчка за 1 млрд. евро. Има за 490 млн. евро - Шишков не може да борави с цифри"
Мирчев: Груба подмяна е да се приравнява освещаването на бойните ни знамена с ролята на Гундяев
"Освещаването на българските бойни знамена няма нищо общо с пропагандата на агресивна война - то не благославя нападение срещу чужда държава, не обявява войната за „свещена“ и не превръща Църквата в инструмент на държавна пропаганда"
Локомотив на пътнически влак се запали на гара Церковски
В 16:19 ч в Районно управление - Карнобат е подаден сигнал от началника на пътническия влак №30133 по линията Карлово - Бургас, че локомотивът на композицията е обхванат от пламъци