4 Февруари, 2026

Пеевски: КЕВР подготвя поредното  увеличение на цените на ВиК услугите от 1 януари, да го спре!

Пеевски: КЕВР подготвя поредното  увеличение на цените на ВиК услугите от 1 януари,  да го спре!

Снимка: БГНЕС

"В противен случай ще атакуваме в Съда поскъпването на водата, както сторихме с решението на СОС за необоснованото увеличение на цените за паркирането в София", заяви той

Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) подготвя поредното  увеличение на цените на ВиК услугите от 1 януари 2026 г., средно с над 2,62% за страната, което ще е удар по доходите на хората и ще предизвика справедливия им гняв. Това заяви лидерът на ДПС и ПГ на ДПС-Ново начало Делян Пеевски. 

Предложението на Регулатора идва след година, в която засегнатите от безводието в страната достигнаха половин милион, хиляди излязоха на протести, а работата по укрепването на инфраструктурата е далеч от необходимото, за да даде траен и сигурен ефект върху преодоляването на водните кризи. Не се изпълняват инвестиционните планове, не се покриват показателите за ефективност, а общите загуби на вода остават над 60% за пета поредна година. 

Затова настояваме КЕВР да спре процедурата за увеличение на цените на ВиК услугите от 1 януари 2026 г., да съобрази механизма за ценообразуване с новия Закон за водите, който е в Народното събрание и да проведе необходимите консултации с ВиК холдинга, по отношение на изпълнението на инвестиционните програми на отделните ВиК оператори, подчерта Пеевски. 

В противен случай ще атакуваме в Съда поскъпването на водата, както сторихме с решението на СОС за необоснованото увеличение на цените за паркирането в София, в резултат на което Административният съд - София град  го определи за нищожно. 

Отговорност на всички институции е да ограничат натиска на растящите цени върху хората в година на толкова важна трансформация. Преходът към общата европейска валута е предизвикателство, в което държавата трябва да бъде партньор и подкрепа за това, той да се изпълни по най-добрия и качествен начин за хората, добави още Пеевски. | БГНЕС

Сподели:

Коментари (0)

Консултациите при Йотова: БСП-ОЛ предлага парламентът да гласува Бюджет 2026

Консултациите при Йотова: БСП-ОЛ предлага парламентът да гласува Бюджет 2026

"Ние от БСП сме изключително притеснени за социалната несигурност, много граждани се притесняват за своето съществуване, чувстват се изоставени поради липса на бюджет"

Собственикът на хижа "Петрохан" със зловещо послание преди тройното убийство

Собственикът на хижа "Петрохан" със зловещо послание преди тройното убийство

В прощалното писмо, което изпратил до своята майка, той написал, че нищо от това, което ще чуе, не е вярно

Започват извънредни проверки на енергийните дружества заради високите сметки за ток

Започват извънредни проверки на енергийните дружества заради високите сметки за ток

В министерството на енергетиката са постъпили жалби за качеството на получената услуга, а в КЕВР - за твърде високи сметки