"Кабинетът пое ангажимент да приложи закона"
Делян Добрев заяви, че "Лукойл" е трябвало да внесе в държавния бюджет 622 милиона, предаде Дарик.
"От заплахата за отнемане на дерогация, кабинетът пое ангажимент да приложи закона, приет в миналото още НС, януари месец" заяви Добрев след срещата на депутатите заради евентуалното отпадане на дерогацията за "Лукойл".
"В началото на август направихме калкулации колко лева не е внесъл "Лукойл", защото не се изпълнява закона от два поредни кабинета и се оказва, че сумата, която към август е трябвало да внесе "Лукойл" е 622 милиона", заяви Добрев. По думите му тези пари, разделени на потреблението в страната, това прави по 73 стотинки, които хората трябваше да си получат за всеки литър бензин и дизел, от януари досега и които те не получават.
Според него разликата се получава затова, че има таван на цената на руския нефт от 60 долара.
По думите на Добрев, "Лукойл" в момента прибира цялата тази разлика и генерира свръхпечалби, благодарение на дерогацията, която България издейства.
"Имаме уверение, че след преодоляване на ветото, ще започнат веднага да изпълняват закона и ще започнат да дават компенсации на хората. В крайна сметка най-важното е за хората да има компенсации." - категоричен бе Добрев.
Фактор
"От заплахата за отнемане на дерогация, кабинетът пое ангажимент да приложи закона, приет в миналото още НС, януари месец" заяви Добрев след срещата на депутатите заради евентуалното отпадане на дерогацията за "Лукойл".
Той припомни, че съгласно този закон, 70% от разликата между руския нефт от сорта "уралс" и другия нефт на световните пазари, трябва да влизат във фонда за енергийна сигурност и да се връщат на потребителите на горива под формата на компенсация.
"В началото на август направихме калкулации колко лева не е внесъл "Лукойл", защото не се изпълнява закона от два поредни кабинета и се оказва, че сумата, която към август е трябвало да внесе "Лукойл" е 622 милиона", заяви Добрев. По думите му тези пари, разделени на потреблението в страната, това прави по 73 стотинки, които хората трябваше да си получат за всеки литър бензин и дизел, от януари досега и които те не получават.
Според него разликата се получава затова, че има таван на цената на руския нефт от 60 долара.
По думите на Добрев, "Лукойл" в момента прибира цялата тази разлика и генерира свръхпечалби, благодарение на дерогацията, която България издейства.
"Имаме уверение, че след преодоляване на ветото, ще започнат веднага да изпълняват закона и ще започнат да дават компенсации на хората. В крайна сметка най-важното е за хората да има компенсации." - категоричен бе Добрев.
Още от България
Борисов за управляващите: Стига с тези оправдания, че някой друг е виновен
В правителството продължават да се държат като президентска институция...Копринков подрежда структурите на партията, не го подценявайте
Николай Нанков: Не си ли говорят в кабинета "Радев"?
Народният представител на ГЕРБ намеква, че регионалният министър Шишков подвежда премиера, изричайки поток от неистини по повод обществени поръчки, подписани лично от него
Огнян Минчев: Само с граждански протести ще покажем на новите властници, че не могат безнаказано да провалят бъдещето ни
„Прогресивна България“ получи комфортно мнозинство, с което може да нанесе непоправими щети върху българското стопанство и финанси, върху историческата ни памет, предупреждава политологът