6 Декември, 2025

Пекин: Лю Сяобо беше пионка на Запада

Пекин: Лю Сяобо беше пионка на Запада

Китай отхвърли критиките от чуждестранните държави във връзка със смъртта на дисидента и Нобелов лауреат.

Китай отхвърли критиките от чуждестранните държави във връзка със смъртта на дисидента и Нобелов лауреат.

Лю Сяoбо беше политическа пионка на Запада, пише днес китайският в. „Глобал таймс” в деня, в който целият свят изказва почит към паметта на дисидента, който почина от рак.

„Животът на Лю Сяобо беше трагичен, защото той се опита да се противопостави на основната част от обществото в Китай, разчитайки на подкрепа от Запада, и то тъкмо когато страната преживява най-бързия растеж за последното десетилетие”, пише още в статията.

Според материала, „чуждестранни сили” са използвали болестта му, за да подобрят собствения си имидж и да демонизират Китай.
„Западът създаде около него ореол, който няма да е траен. Като му даде Нобелова награда, Западът си „присвои” Лю. Само че той създава ореол само около онези, от които има полза”, заключава вестникът.

Лю Сяобо беше в затвора повече от осем години за подривна дейност срещу държавата и почина в болница, където беше настанен през последните дни от властите.

Междувременно Китай отхвърли критиките от чуждестранните държави във връзка със смъртта на дисидента. Страната е положила всички възможни усилия за лечението му в затвора, съобщиха от китайското външно министерство.

Според световните агенции в момента вниманието на правозащитниците е насочено към вдовицата на дисидента – Лю Ся, отбелязва Ройтерс. Приятели на семейството заявиха, че не могат да се свържат с нея. Жената се намира практически под домашен арест от 2010 г., когато съпругът ѝ получи Нобелова награда за мир.

Лю Сяобо беше осъден за „подстрекателство към сваляне на държавната власт”. В затвора той беше диагностициран с рак на черния дроб. Заради заболяването си бе пуснат условно от затвора за лечение в болницата в Шънян.

Сподели:

Коментари (0)

Награда за мир: Как ФИФА режисира новото шоу на Тръмп

Награда за мир: Как ФИФА режисира новото шоу на Тръмп

Тръмп и Инфантино използваха възможността за самореклама и маркетинг. В статута на ФИФА пише, че организацията трябва да е аполитична. Но ръководството ѝ тълкува това правило доста свободно, когато става въпрос за пари.

 Конгресът на ВМРО-ДПМНЕ преизбра Мицкоски за председател - нямаше други кандидати

Конгресът на ВМРО-ДПМНЕ преизбра Мицкоски за председател - нямаше други кандидати

Партийният лидер заяви, че „националната идентичност не е предмет на преговори, уважението към чуждите идентичности е ценност, но не за сметка на собствената“.

Кая Калас: САЩ остават най-големия съюзник на ЕС

Кая Калас: САЩ остават най-големия съюзник на ЕС

„Европа подценява силата си. По отношение на Русия, например, трябва да имаме повече доверие в себе си.“