22 Май, 2026

Пекин отрича да доставя оръжия на Русия за войната в Украйна

Пекин отрича да доставя оръжия на Русия за войната в Украйна

Китай играе роля в насърчаването на политическо споразумение между Киев и Москва

Китай не доставя оръжия на никоя от страните в украинския конфликт. Това заяви в петък официалният представител на китайското посолство във Вашингтон Лю Пенгю, коментирайки по искане на ТАСС думите на високопоставени представители на американската администрация, че Китай помага на Русия да изгради своята отбранителна мощ във връзка с войната в Украйна.

„Китай не е производител на оръжия или страна, участваща в конфликта в Украйна. Ние играем конструктивна роля в насърчаването на политическо споразумение. Китай не доставя оръжие на никоя от страните“, каза представител на китайската дипломатическа мисия.

Както Ройтерс съобщи по-рано, високопоставени американски служители на брифинг за журналисти очертаха версия, базирана на разсекретени разузнавателни данни, че Китай подкрепя Русия в провеждането на специални операции, помагайки за изграждането на отбранителна мощ в най-голям мащаб от съветско време. Те твърдяха, че Пекин доставя на Москва технологии за производство на дронове и ракети, сателитни изображения и производствени машини.

По-рано високопоставен представител на американската администрация каза на специален телефонен брифинг за журналисти, че американският президент Джо Байдън е предал на китайския президент Си Дзинпин в телефонен разговор между тях на 2 април загрижеността на Вашингтон относно помощ, която Пекин оказва на Москва във връзка с конфликта в Украйна. Китай многократно отрича да е предавал оръжия на Русия за използване на украинска територия.

На 9 април помощник на президента на Съединените щати по въпросите на националната сигурност Джейк Съливан призна, че администрацията на Вашингтон не е открила доказателства, че Китай предоставя пряко военна помощ за Русия във връзка с военните действия в Украйна.

Сподели:

Коментари (0)

Зеленски: Връщаме войната обратно в Русия, ударихме голяма петролна рафинерия на 700 км.

Зеленски: Връщаме войната обратно в Русия, ударихме голяма петролна рафинерия на 700 км.

Украинските сили отново достигнаха с далекобойни дронове голяма руска петролна рафинерия, за да намалят военния капацитет на агресора Русия

Китай гледа към стратегическо партньорство с Канада, прати външния си министър в Отава

Китай гледа към стратегическо партньорство с Канада, прати външния си министър в Отава

Това ще бъде първото посещение на китайски външен министър в държавата от десет години насам, на фона на охладняването на връзките между Отава и традиционния ѝ съюзник САЩ

„Game Over“: войната на Путин разби мита за недосегаемата Москва

„Game Over“: войната на Путин разби мита за недосегаемата Москва

„Украинците са руснаци като нас, а руснаците никога не губят и не се предават“ – олигархът Малофеев заговори за възможна загуба