Пендаровски: Политиката на тормоз и преследване на българското самосъзнание в Македония вече е минало
Политиката на тормоз и полицейско преследване на хората с българско самосъзнание в Македония вече е минало. Това заяви в интервю за БНТ новият президент на Северна Македония Стево Пендаровки.
Хората, чувстващи се българи, ще имат същите права, както всички останали в страната, заяви Пендаровски в отговор на въпрос за неговата позиция за правата на македонските граждани с българско самосъзнание. Той обаче уточни и че очаква същото за онези български граждани, които се определят като македонци.
Иначе Пендаровски иска да е президента на всички граждани на страната си.
По думите ми петите президентски избори в страната са преминали спокойно, демократично и прозрачно. Президентът видя в това аргумент Северна Македония още през месец юни да получи дата за начало на преговорите за членство в Европейския съюз.
Пендаровски очерта и трите най-важни приоритета в неговия мандат - укрепване на вътрешното единство и на междуетническите отношения в Македония, развиване на отношенията с петте съседни на страната държави, евроатлантическа интеграция на Северна Македония.
Още от България
Горанов: Необходими са разговори за общ кандидат-президент между всички, които се определят като център-дясно
По думите му, ако има единна и ясна кандидатура център-дясно, тя има шансове да спечели изборите, ако няма такава – няма шансове
Емилиян Гебрев: Сътрудничеството с Украйна в производството на дронове е важно за България
Украинската армия е най-силната в момента - "армия, която непрекъснато е в окопите и на фронта, с натрупан огромен опит и с непрекъснато снабдяване с боеприпаси"
Йотова клекна за втори път пред руския патриарх Кирил, но вече като президент
Илияна Йотова демонстрира, че мръсната руска война, православието и християнството разглежда единствено от русофилска и путинофилска гледна точката, а не като българофил, както повелява конституцията и поста, който заема