23 Април, 2026

Пендаровски : ЕС не е приоритет за Скопие, Мицкоски търгува с илюзии

Пендаровски : ЕС не е приоритет за Скопие, Мицкоски търгува с илюзии

снимка: архив

По думите на бившия президент македонското правителство няма реално намерение да води страната към ЕС, а от визитата си в САЩ македонският премиер не е получил нищо друго, освен мита

Правителството на Северна Македония няма реално намерение да води страната към ЕС. Това заяви бившият македонски президент Стево Пендаровски в интервю за „Дойче Веле“. Той добави, че правителството на Мицкоски не е получило от САЩ нищо друго освен мита.

Според Пендаровски споразумението с Великобритания, което правителството нарича „стратегическо“, всъщност е начален документ без конкретни задължения и че Лондон има интерес към мигрантските центрове в региона.

„Това, което е гласувано, не е споразумение за стратегическо партньорство. Това е начален документ, който изброява четири области за потенциално сътрудничество, без конкретни задължения. По същество това е споразумение за кредитиране на инфраструктурни проекти, а не нещо, което може да се нарече стратегическо“, каза бившият президент.

Според него македонският интерес е ясен - това са заемите. Но интересът на Обединеното кралство, твърди той, е свързан с евентуалното откриване на транзитни центрове за мигранти в региона.

„От британските медии научаваме, че през септември ще започнат преговори с балканските страни, включително и с нашата, за настаняване на мигранти, които няма да могат да останат във Великобритания. Това е истинският интерес на Лондон“, каза Пендаровски.

Сподели:

Коментари (0)

Джон Фелан напуска шефския пост във военноморските сили на САЩ

Джон Фелан напуска шефския пост във военноморските сили на САЩ

Той е поредният висш представител на отбраната, който подава оставка или е отстранен от висок държавен пост

Ирански военни атакуваха, повредиха и плениха гръцки кораб

Ирански военни атакуваха, повредиха и плениха гръцки кораб

Компанията-собственик на плавателния съд е получила информация от иранските власти, че капитанът на кораба не се е подчинил на предупреждението да промени своя курс. Според самите моряци обаче, не е имало въобще предупреждение преди атаката на иранските военни.

САЩ преговарят със стратегически ценна африканска страна с излаз на Червено море

САЩ преговарят със стратегически ценна африканска страна с излаз на Червено море

Еритрея е описвана като Северна Корея на африканския континент, а нейният брегови излаз на Червено море я прави потенциален бастион срещу иранското влияние, пише The Wall Street Journal