5 Декември, 2025

Пендаровски и Вучич отбелязват заедно Илинден в Сърбия

Пендаровски и Вучич отбелязват заедно Илинден в Сърбия

Снимка: БГНЕС

Съвместна среща в манастира „Св. Прохор Пчински“

По случай националния празник на РС Македония - Илинден, Ден на републиката - президентите Стево Пендаровски и Александър Вучич проведоха съвместна среща в манастира „Св. Прохор Пчински“.

Районът около манастира, както и самото светилище са важни исторически и географски както за Сърбия, така и за Северна Македония, пишат днес държавните сръбски медии.

Тази сутрин в присъствието на миряни се проведе съвместна литургия от представители на двете православни църкви.

Това е важна дата, защото тук се е провело първото заседание на АСНОМ (Антифашисткото събрание на народното освобождение на Македония), което македонците смятат за основа на държавността и езика, коментира събитието РТС.

Президентът на Сърбия Александър Вучич приветства президента на Северна Македония Стево Пендаровски пред манастира "Свети Прохор Пчински".

Вучич и Пендаровски бяха посрещнати в манастира от Вранския епископ Пахомие и архимандрит Методий, който е игумен на манастира.

Преди срещата Пендаровски поднесе венец на паметната чешма при портата на манастира. По-късно се очаква двамата президенти да направят съвместно изявление

И през миналата година на този ден президентът Стево Пендаровски посети манастира. Тогава година беше поставена двуезична възпоменателна плоча в памет на това историческо събитие.

На 2 август РС Македония чества двата исторически Илиндена – Илинденското въстание от 1903 г. и първото заседание на АСНОМ и създаването на македонската държава от 1944 г. Точно 41 години след Илинденското въстание в манастира "Св. Прохор Пчински" край Куманово 115 делегати провеждат първото заседание на АСНОМ /Антифашисткото събрание на народното освобождение на Македония/, на което е потвърдено обществено-правното положение на Македония като равноправна федерална държава в рамките на Югославия

По традиция македонски официални лица присъстват на честванията на Мечкин камен в Крушево и в мемориалния център на АСНОМ в Пелинце. /БГНЕС


Сподели:

Коментари (0)

Бурята „Байрон“ блокира Атина — училища и детски градини затворени, улици са под вода

Бурята „Байрон“ блокира Атина — училища и детски градини затворени, улици са под вода

Жителите на Атика получиха съобщение през системата за спешни предупреждения „112“ снощи, с което бяха призовани да избягват ненужни пътувания, да бъдат внимателни в подземни пространства и да следват указанията на властите

Нова провокация: Засечени са дронове по време на полета на Зеленски към Ирландия

Нова провокация: Засечени са дронове по време на полета на Зеленски към Ирландия

Това е предизвикало сериозно безпокойство за сигурността на фона на опасения, че може да е опит за намеса във въздушния коридор, съобщи в. „Айриш Таймс“

Австралия купува от САЩ атомни подводници по договор от времето на Байдън

Австралия купува от САЩ атомни подводници по договор от времето на Байдън

Министерството на отбраната приключи петмесечния си преглед, който одобри споразумението AUKUS от времето на Джо Байдън и определи, че то е „в съответствие с програмата „Америка на първо място“