9 Април, 2026

Пендаровски с пропагандни внушения: България искаше от нас невъзможното - да влезем в ЕС като българи

Пендаровски с пропагандни внушения: България искаше от нас невъзможното - да влезем в ЕС като българи

Стево Пендаровски

Колкото по-малко ЕС на Балканите, толкова повече Русия, подчерта още той

"Очаквахме много повече от най-силните страни в ЕС. Те всъщност не могат да убедят България да ни пусне без тези неадекватни условия. Преди 3 години България изненадващо поиска меморандум, в който искаше невъзможното - да си сменим идентичността и да влезем в ЕС като българи."

Тази пропагандна теза лансира в интервю за хърватската телевизия RTL македонският президент Стево Пендаровски в интервю за.

"Трябва да призная и да кажа, че съм разочарован от някои високопоставени служители не само на ЕС, но и на отделни държави. Не бих искал да назовавам държавите, това не ме устройва като президент на страната. Никой в Македония не може да повярва в това", добави държавният глава, като уточни, че впоследствие опозицията (визирайки ВМРО-ДПМНЕ) се е опитала да натрупа точки.

"Те казаха, че няма да има компромис с България, но тези гласове ни трябваха в парламента, за да съберем 2/3 мнозинство и да променим Конституцията. Не успяхме да го направим и сега сме в самоблокада", допълни Пендаровски.

Според него е странно, че САЩ, които не са член на ЕС, "през целия този период бяха много по-активни по отношение на България и по отношение на Брюксел".

„Знаете, винаги казвам, колкото по-малко ЕС на Балканите, толкова повече Русия. Ако оставите вакуум в стратегически смисъл, тогава други ще го запълнят. Твърдя, че има много причини, поради които целите Западни Балкани не напредват към съюза. Но домашното ни не беше свършено навреме или с необходимото качество, това е сигурно. Към това се добавя и не толкова големият фокус на ЕС към региона, а това отвори широко вратата за руското влияние в регион“, каза още президентът на РСМ. /БГНЕС
Сподели:

Коментари (0)

Русия хвърли бомби по Днепропетровска и Запорожка области, един е убит, има ранени

Русия хвърли бомби по Днепропетровска и Запорожка области, един е убит, има ранени

По съобщение на Александър Ганжа, началникът на Днепропетровската областна военна администрация, противникът е атакувал три района на региона повече от 10 пъти с дронове и артилерия

Няма прошка: Тръмп обмисля да накаже съюзници, отказали подкрепа за войната с Иран

Няма прошка: Тръмп обмисля да накаже съюзници, отказали подкрепа за войната с Иран

Стопанинът на Белия дом има идея да изтегли сили на САЩ от натовски страни, като ги прехвърли в държави, оказали по-голяма подкрепа на Вашингтон в конфликта в Близкия изток

Остри критики на Тръмп към НАТО след среща с Рюте

Остри критики на Тръмп към НАТО след среща с Рюте

„НАТО не беше там, когато имахме нужда от тях, и няма да бъде там, ако отново имаме нужда от тях“