14 Април, 2026

Пендаровски свиква Съвет за национална сигурност, използва опасна риторика срещу България

Пендаровски свиква Съвет за национална сигурност, използва опасна риторика срещу България

Стево Пендаровски

Причината - за да обсъдят ситуацията след " най-новите отровни стрели на официална София"

Македонският президент Стево Пендаровски свика Съвета за национална сигурност. Днес следобед в президентския кабинет ще бъде обсъдена ситуацията със сигурността в страната и евроатлантическия регион, като освен членовете на Съвета, ще присъстват директорът на Службата за разузнаване Еролд Муслиу, директорът на Агенцията за национална сигурност Зарко Милошевски и началникът на Генералния щаб на армията генерал-подполковник Васко Гюрчиновски, пише скопският телевизионен канал "Телма“, цитиран от "Фокус".

Медията отбелязва, че заседанието на съвета за сигурност ще се състои "след последните отровни стрели на официална София към Македония“. Външният министър на югозападната ни съседка Буяр Османи беше в София, за да посети 22-годишния Християн Пендиков, който беше бит в Охрид, а вчера беше преместен за лечение в София.

Медията припомня, че с него бе и българският му колега Николай Милков, който "отправи обиди към Македония, че в страната се връщат черните традиции на палежи, стрелби и насилие над хора“.

Османи стоеше до него, но не каза нищо за тези обвинения, посочва "Телма“. Той заяви, че РСМ не толерира насилието, на което българските журналисти отговориха, че това са празни приказки. Османи заяви, че трябва да спрат и провокациите за отричане на македонския народ, намеквайки за българския евродепутат Ангел Джамбазки, който преди дни насред Скопие скандира "Македония е българска“.

Така поднесената информация на канал "Телма" е откровена манипулация, която е насочена напълно неоснователно към България. Македонската медия се опитва да прави неверни внушение, че едва ли не случилото се с Кристиян Пендиков е по вина на България, вменявайки на своята публика, че видите ли българските власти изкуствено насаждат чувство на нетърпимост и омраза между българи и македонци. С тези свои внушения медиите и управляващите в Македония изкуствено насаждат несъществуващи заплахи, които идват от София, срещу които едва ли не трябва да бъдат взети спешни и неотложни мерки. Прави се опит да бъдат противопоставяни РС Македония и България, вместо да се търсят пресечените точки на разбирателство и приятелство.

Сподели:

Коментари (0)

15 американски военни кораби блокират корабоплаването към и от Иран в Ормузкия проток

15 американски военни кораби блокират корабоплаването към и от Иран в Ормузкия проток

Военните на САЩ смятат да блокират движението на всички кораби, насочващи се към пристанища в ислямската република, както и на тези, които се опитват да отплават от бреговете ѝ

Axios: САЩ поискали Иран да спре обогатяването на уран за 20 години напред

Axios: САЩ поискали Иран да спре обогатяването на уран за 20 години напред

Източник от американската администрация посочва, че страните „продължават контактите в опит да постигнат споразумение“

Зеленски: За първи път превзехме руски позиции само с помощта на дронове и роботи

Зеленски: За първи път превзехме руски позиции само с помощта на дронове и роботи

"Спасени са над 22 000 живота – в най-опасните зони вместо войник е вървял робот", заяви украинският президент