15 Януари, 2026

Пенсионна реформа: Унгария дава свобода на възрастните – пенсионираш се, когато искаш

Пенсионна реформа: Унгария дава свобода на възрастните – пенсионираш се, когато искаш

снимка: БГНЕС

От 1 януари 2026 г. в Унгария отпада задължителната граница за пенсиониране от 65 години, което позволява на гражданите да продължат да работят по свое желание. Остава обаче изискването за минимален трудов стаж от 20 години за получаване на пълна пенсия

От 1 януари 2026 г. в Унгария отпада задължителната граница за пенсиониране от 65 години, което позволява на гражданите да продължат да работят по свое желание. Въпреки новата гъвкавост, изискването за минимален трудов стаж от 20 години за получаване на пълна пенсия остава непроменено.

От 1 януари 2026 г. в Унгария влиза в сила една от най-значимите реформи в социалната система на страната: премахва се задължителната пенсионна възраст от 65 години. Това е ключова промяна, която означава, че навършването на тази възраст вече няма да бъде автоматична граница за пенсиониране и хората ще могат да избират сами кога да преминат към заслужен отдих.

Въпреки тази значителна гъвкавост, системата запазва строги изисквания по отношение на трудовия стаж. Пълна пенсия ще се полага само при натрупан минимум 20 години трудов стаж. За тези, които имат по-малко работен принос, остава възможността за частична пенсия, но тя може да бъде заявена при навършени 65 години и при минимален стаж от 15 години.

Реформата цели да насърчи по-дългия трудов живот, намалявайки натиска върху бюджета и давайки по-голям избор на гражданите. Този модел е в унисон с европейските тенденции за преход към системи, които оценяват индивидуалния принос, а не само възрастта.

Сподели:

Коментари (0)

Ивайло Мирчев: Борисов прави това, което му заповяда Пеевски и нищо друго няма значение

Ивайло Мирчев: Борисов прави това, което му заповяда Пеевски и нищо друго няма значение

„Хората на протеста са истинската сила и ние разчитаме на тях“, каза още съпредседателят на ДаБГ. 

Асен Василев към  протеста: Трябва да опазим вота – иначе ни връщат „индийската нишка“

Асен Василев към протеста: Трябва да опазим вота – иначе ни връщат „индийската нишка“

. По думите му при въвеждането на скенери вместо машини контролът е само „на входа“, но не и „на изхода“ от тъмната стаичка.

Община Тетевен и Академията на МВР подписаха Меморандум за сътрудничество

Община Тетевен и Академията на МВР подписаха Меморандум за сътрудничество

Двете институции ще си сътрудничат в областта на образованието, което университетът предлага, като се предвиждат множество съвместни инициативи