25 Февруари, 2026

Пентагона: Багдади трябваше да остане жив, но той не пожела да се предаде

Пентагона: Багдади трябваше да остане жив, но той не пожела да се предаде

Марк Еспър

Целта на операцията на американски специални части в Северозападна Сирия снощи е била лидерът на групировката "Ислямска държава" (ИД) Абу Бакр ал Багдади да бъде заловен жив, заяви днес министърът на отбраната на САЩ Марк Еспър, цитиран от Ройтерс.

"Опитахме се да извикаме (Багдади) и да го призовем да се предаде. Той отказа и слезе в подземен район и докато се опитвахме да го накараме да излезе, ние смятаме, че той детонира колан с експлозиви и се самоуби", разказа шефът на Пентагона пред телевизия Си Ен Ен.

Еспър уточни, че двама американски военнослужещи са получили леки наранявания по време на мисията, но вече са се върнали в строя.

Президентът на САЩ Доналд Тръмп е разрешил операцията в края на миналата седмица. Тръмп "избра варианта, който смятахме, че ще ни даде най-голяма вероятност за успех", каза шефът на Пентагона.

Представител на правителството на САЩ, пожелал анонимност, заяви пред Ройтерс, че операцията е била проведена от военновъздушна база в Западен Ирак.

Той подчерта важната роля на иракските власти в мисията. "Представители на иракското разузнаване и сили за сигурност допринесоха за успеха на операцията", заяви цитираният източник.
Сподели:

Коментари (0)

Мир между Украйна и Русия до 4 юли? Зеленски коментира новия краен срок на Тръмп

Мир между Украйна и Русия до 4 юли? Зеленски коментира новия краен срок на Тръмп

Президентът на страната, жертва на руската агресия, коментира съобщенията, че Съединените щати целят да прекратят войната до 4 юли, деня на 250-годишнината от независимостта на САЩ

САЩ гласуваха с “въздържал се” резолюцията на ООН за мира в Украйна

САЩ гласуваха с “въздържал се” резолюцията на ООН за мира в Украйна

С документа се призовава за незабавно и безусловно примирие и "всеобхватен, справедлив и устойчив мир"

Ескалация в Иран: Протестиращи се сблъскаха с лоялисти на режима

Ескалация в Иран: Протестиращи се сблъскаха с лоялисти на режима

Напрежението ескалира между антиправителствени активисти и проправителствени милиции, които се сблъскват в иранските университетски кампуси за четвърти пореден ден