22 Декември, 2025

Песков: Горещата линия между Москва и Вашингтон не се използва

Песков: Горещата линия между Москва и Вашингтон не се използва

Дмитрий Песков

Тази телефонна линия е въведена през 1963 година за изглаждане на недоразуменията, породени от Кубинската ракетна криза

Специалната гореща линия за потушаване на кризи между Москва и Вашингтон в момента не се използва, заяви днес говорителят на Кремъл Дмитрий Песков, цитиран от Ройтерс и БТА. 

Тази телефонна линия е въведена през 1963 година за изглаждане на недоразуменията, породени от Кубинската ракетна криза, разразила се година по-рано, с директна връзка между лидерите на САЩ и тогавашния Съветски съюз, посочва световната агенция.

"Имаме специална защитена линия за комуникация между президентите на двете държави - Русия и САЩ. Дори може да се осъществи и видеоконферентна връзка", казва Песков пред руската агенция РИА в изявление, разпространено днес. На въпрос на агенцията дали тази гореща линия се използва в момента говорителят на Кремъл отговаря с "не".

Западът продължава да използва Украйна като инструмент за нанасяне на поражение на Русия, заяви още за РИА Песков.

"Западните политици продължават своята линия, насочена към нанасяне на стратегическо поражение на нашата страна", казва той по повод написаното в медии, че Вашингтон е дал разрешение на Киев да използва произведени в САЩ тактически балистични ракети с голям обсег АТАКМС за удари дълбоко във вътрешността на Русия.
Сподели:

Коментари (0)

Файненшъл таймс: Как бавният Париж изненада решителния Берлин

Файненшъл таймс: Как бавният Париж изненада решителния Берлин

На срещата на върха в Брюксел се реши да се отпусне на Украйна кредит в размер на 90 млрд. евро. Анонимен представител на Елисейския дворец настоя, че Макрон е изиграл решаваща роля в сключването на сделката.

Изгориха руски самолети Су-30 и Су-27 за около 100 млн. долара на летището в Липецк

Изгориха руски самолети Су-30 и Су-27 за около 100 млн. долара на летището в Липецк

Планирането на специалната операция на летището край Липецк отне две седмици, отбелязаха от Главното разузнавателно управление (ГРУ) на украинското Министерство на отбраната

Нова Зеландия сключи споразумение за свободна търговия с Индия

Нова Зеландия сключи споразумение за свободна търговия с Индия

„Това уникално споразумение, което се сключва веднъж в поколение, създава възможности, каквито новозеландските износители никога не са имали в Индия“, подчерта новозеландският министър на търговията и инвестициите