26 Май, 2026

Москва: Какво ще кажат в Сеул, ако видят най-новите ни оръжия в Северна Корея?

Москва: Какво ще кажат в Сеул, ако видят най-новите ни оръжия в Северна Корея?
Дмитрий Медведев

Реакцията е по повод решението на Южна Корея за евентуална военна помощ на Украйна

Русия предупреди Южна Корея да не изпраща оръжия на Украйна, след като Сеул отвори вратата за евентуална военна помощ за Киев в случай на мащабна руска атака срещу цивилни, предаде АФП.

Като съюзник на Вашингтон, Сеул е предоставил несмъртоносна и хуманитарна помощ на Украйна, но досега е изключвал военна помощ.

Днес президентът на Южна Корея Юн Сук-йол заяви пред Ройтерс, че "ако има ситуация, която международната общност осъди, като например някакво широкомащабно нападение срещу цивилни... за нас може да е трудно да настояваме само за хуманитарна или финансова помощ".

Кремъл заяви, че започването на оръжейни доставки би означавало непряко участие в конфликта в Украйна.

"За съжаление Сеул зае доста недружелюбна позиция", заяви пред репортери говорителят на Кремъл Дмитрий Песков.

"Началото на оръжейните доставки косвено ще означава определен етап на участие в този конфликт", добави той.

Забележките предизвикаха и предупреждение от страна на бившия лидер на Русия Дмитрий Медведев, който беше президент между 2008 и 2012 г.

Медведев заяви, че Москва може да отвърне на удара и да изпрати оръжия на Северна Корея, официално известна като Корейска народнодемократична република.

"Интересно какво ще кажат жителите на Южна Корея, когато видят най-новите руски оръжия при най-близките си съседи - нашите партньори от КНДР", добави той. "Quid pro quo…” (от лат. едно вместо друго – бел.ред.) 
Сподели:
ВСУ: Русия вече е на ръба на възможностите си и затова плаши дипломатите в Киев

ВСУ: Русия вече е на ръба на възможностите си и затова плаши дипломатите в Киев

За натрупването на нови ракетни запаси Кремъл се нуждае от време, пари, производствени мощности и компоненти, затова се опитва да компенсира ограниченията си чрез заплахи и всяване на паника

Financial Times: Зеленски пое инициативата, Путин и Тръмп останаха без козове

Financial Times: Зеленски пое инициативата, Путин и Тръмп останаха без козове

Съвременната геополитическа сцена е изправена пред безпрецедентна криза на стратегическото планиране

Русия се жалва: САЩ не издадоха виза на руски зам.-министър, за да присъства на заседание на ООН

Русия се жалва: САЩ не издадоха виза на руски зам.-министър, за да присъства на заседание на ООН

Небензя определи това като неспазване на американските задължения по силата на Споразумението за централата на ООН

Коментари (0)