Шефката на премиерския кабинет Мария Дивизиева стана най-високопоставения обвиняем в новата власт, след като Сотир Цацаров пое ръководството на прокуратурата в началото на миналата година. Юристката от Разлог все още е без мярка за неотклонение, но заради участието си в скандалния софтуерен проект за военни съдилища и присвояването на 700 000 лева може да облече затворнически дрехи за период от 3 до 6 години, ако съдът я признае за виновна.
Според обвинителите тя умишлено е улеснила председателя на Военно-апелативния съд Петър Петков за предоставяне на неверни сведения пред ОПАК за усвояването на еврофондове по времето, по което е била зам.-министър на държавната администрация, в правителството на Станишев.
Почтеността и моралът
изискват при подобно обвинение незабавна оставка, ако не на премиера Пламен Орешарски, поне на самата Дивизиева. Напористата юристката от Разлог, преминала като калинка през няколко партии и власти обаче е категорична, че няма никакво намерение да напуска благата служба и обяви призовката за "недоразумение". Министър-председателят обяви първоначално, че също не вижда поводи за притеснение и не иска да се раздели с шефката на кабинета си. Тя била обвинена за минал период, т.е минала е давност от престъплението и Дивизиева била чиста като сълза. Дни по-късно обаче Орешарски сериозно се замислил за репутацията на кабинета и обвинената, срещу вярната му сътрудничка, че трескаво започнал да и търси заместник. Обвиненията за сега валят едно след друго, на Девизиева бе отнет и достъпът до класифицирана информация, но реалните присъди най-вероятно по традиция ще останат мираж.
Коя е Мария Дивизиева и как се развива шеметната й кариера през годините?
Юристката от Разлог щурмува бурните води на политиката още на 25 години, едва завършила Юридическия факултет в СУ. Като истинска фурия Мария е работила при всякакви цветове управление, гъвкава и оценена като експерт от всяка власт- синя, жълта, а накрая червена и олигархична. Още от студентската скамейка започва стаж при юриста Пламен Панайотов и участва в създаването на НДСВ, но отказва да влезе в кандидат-депутатските листи. През първите две години от мандата на Симеон Сакскобургготски, Дивизиева вече е парламентарен секретар на министерство на икономиката, където Николай Василев е министър. Когато той поема транспортния ресор (2003-2005), Дивизиева се мести в новото министерство заедно с него. Влиза в борда на Летище София за да лапа. Като истински експерт-енциклопедист става член и на борда на директорите на "Благоевград БТ" АД. От първия ден на правителството на НДСВ се води като дясната ръка на министъра на икономиката Николай Василев. Незаменимата Дивизиева е неотлъчно до него по-късно и при управлението на тройната коалиция, когато той оглавява министерството на администрацията и административната реформа, но вече в качеството си на заместник министър. Дясната ръка на Николай Василев отговаря за административните реформи и изборите. Квалифицираният специалист-експерт набързо
акустира като шеф на предизборния щаб
на „синия” кандидат за кмет на Варна Димо Гяуров на тогавашните местни избори. През 2011 година участва в създаването на „България за гражданите " и отново е шеф на предизбопрния щаб този път на днешната реформаторка Меглена Кунева.
След смяната на властта и идването на ГЕРБ двамата с Николай Василев продължават да работят в тандем само, че в частния бизнес. Юристката влиза в ръководството на "Експат груп" - дъщерно дружество на "Експат капитал", в което изпълнителен директор е бившият министър. През 2008 г. в групата се създава и дружеството "Експат бета", като акции при учредяването записват и две фирми, които са били бенефициенти по проекти, финансирани по ОПАК. Една от тези фирми е скандалната "Актив груп" - на съпругата на Сергей Станишев - Моника. Девизиева и Моника се познават още като пиарки на НДСВ, но бизнесът и фирмите в приятелския кръг, в които участват дават начало на едно дълго, дамско приятелство, в което шумът на парите, обществените поръчки и кариерата са ръководещ фактор. Преди да станат учредители на "Експат бета" част от фирмите са печелили обществени поръчки от министерството на администрацията, финансирани от ОПАК. Докато Николай Василев и Дивизиева са във властта, Моника Йосифова е управител на консорциума, заедно с майката на министъра, а Комитетът за наблюдение е под вещото ръководство на дружката й, която по това време е зам. министър на администрацията. Няма съмнение, че са перфектно оплетени като свински черва, чията единствена цел е изсмукване на държавен и европейски ресурс. По-късно ролите в сериала „Незаменимите” се сменят и Мария става управляващ директор на "Експат груп", а съпругата на соц. лидера Сергей Станишев напуска фронта. Моника остава само акционер във фирмата със скромния дял от 2.9 %, равняващ се на скромните 7 млн. лева. Дружеството и общият бизнес на двете дружки стана обществено известно, заради изкупуване на 140 000 кв. м земя в регулация в курорта Камчия, за които бившият земеделски министър Мирослав Найденов твърдеше, че са на съпругата на Станишев и че са от заменки. Интересен факт е, че парцелите са изкарани от Горския фонд като в мафиотски сценарий по времето на Тройната коалиция, т.е когато управлява Станишев, а лицата, които продават земите в Камчия на"Експат" ги закупуват по 7. 80 на кв. метър, а след това ги продават 4 пъти по-скъпо за 32 лв. кв. метър. Бизнес нюхът към бързи печалби, но чрез лостовете на държавата и голямото дамско приятелство между Моника и Мария дават зелена светлина на шеметната нова административна кариера на юристката от Разлог. Тя става шеф на кабинета на Пламен Орешарски
от бизнес квотата на Моника,
а за нея съпругът Станишев казва, „че ако всички в държавната администрация били като нея България няма да губи средства”. Към кабинета Орешарски е прикрепен и спътникът на живота на Дивизиева -сегашният министър на културата Петър Стоянович.
Присъствието на Дивизиева в кабинета на Орешарски бе белязано и от факта, че супер експертката бе взета на работа бременна в осмия месец.
На 40-тия ден след раждането си синът на Дивизиева и Стоянович беше „орисан" от дъщерята на Сергей Станишев и Моника Йосифова - Дария, както и от щерката на Николай Василев. Подробно описание на разчупването на погачата беше отразено в доста медии, по препоръка на Моника. Мария Дивизиева се жертва и се върна на работа скоро след като роди през юли.
Днес почти година по-късно юристката от Разлог е в отпуск и няма достъп до държавните тайни. Грози я сериозно обвинение, а наказанието предвижда от 3 до 6 години затвор и сериозна глоба. Близки до правителството споделят, че премиерът Пламен Орешарски бил огорчен, че най-вярната му сътрудничка е клиент на прокуратурата и трескаво й търсил заместник. Съпругата на соцлидера Сергей Станишев –Моника отново имала „незаменими” кандидатури за важния пост и този път смятала да предложи за око и ухо на Орешарски – бившият съветник Росен Карадимов, с който я свързва отново вярно приятелство, а и партьнорство покрай аферата „Хохегер”.
Още от Петък 13
100 години храм „Св. Александър Невски“ – 100 години се кланяме на фалшив светец, васал на Златната орда
Руската духовна окупация продължава, а това е гавра с паметта на Апостола и останалите български светци
Доклад-бомба: Офицери от армията и разузнаването на НАТО в колаборация с руските мрежи за хибридни операция
Руски държавни медии прокарват промосковска пропаганда чрез сенчести културни и политически организации
Представянето на един антибългарски пасквил в Босилеград - сръбски буламач, нито се яде, нито се пие...
Да теглиш гранична бразда посред селото, да разделиш семейства, братя и сестри, роднини и съседи и после да твърдиш, че те принадлежат на различни етноси, е истинско престъпление