Деница Бояджиева
Миналата седмица депутатите приеха на първо четене промените в Закона за обявяване на комунистическия режим в България за престъпен. Накратко: всички надписи, снимки, паметници, символи и лозунги, създадени в периода 1944 - 1989 г. във възхвала на режима и партията, следва да бъдат премахнати от публичните места и предоставени на Музея на социалистическото изкуство. Ако определени сгради или монументи не могат да бъдат премахнати, то тогава пред тях ще се поставя табела с надпис, че комунистическият режим е обявен за престъпен със закон. Другата промяна предвижда периодът 9 септември 1944 г.- 10 ноември 1989 г. да се изучава в училище.
Законът беше внесен от депутатите Методи Андреев от ГЕРБ и Петър Славов, Мартин Димитров и Вили Лилков от РБ. Очаквано БСП се разлюти, както всеки път, когато някой си отвори устата да каже нещо против комунизма. Основната теза не изневери на утвърдения партиен стил на столетницата- при Тодор Живков е имало огромно строителство, развито земеделие, промишленост, работа за хората и велик духовен и нравствен подем, а демокрацията е ограбила всички наследени блага и е пратила "нашите баби и дядовци" по кофите за боклук.
"Обявихте и Ботев за престъпник",
провикна се от трибуната социалистът Филип Попов, който предупреди мнозинството, че от БСП, и при риск от санкции, ще продължат да тачат паметниците на антифашисти и партизани и ще полагат цветя.
"Епохата ще бъде наша плът - ние толкова се борихме за нея, че победихме и самата смърт", рецитира стихове на бившия партизанин Веселин Андреев соцдепутатът Таско Ерменков.
Червеният депутат Янаки Стоилов риторично попита какво ще помогне премахването на избелелите комунистически лозунги, останали по сградите на бившите ТКЗС-та, след като "там вече няма говеда, няма и цигли". "Заклеймявате период от развитието на страната, при който въпреки всички грешки и насилието в начало, България достигна най- силната си икономика, най-високото си социално и духовно развитие", обяви той.
Илиян Василев от "Атака" размаха от трибуната известна марка холандска бира и попита дали трябва да бъде забранена заради петолъчките на етикета. Депутатът от ГЕРБ Методи Андреев му отвърна, че този символ е масонски.
И така в популистки свади и препирни преминаха 3-часовите дебати, които за сетен път показаха, че днешното българско общество е разделено в оценката си за комунистическия режим, че метастазите му още не са се разсеяли, че 27 години не са били достатъчни, за да осмислим един мракобесен период от историята, който трайно ни е отклонил от естествения път на развитие, че все още няма изградено ясно съзнание за това какво отговаря на автентичните ценности на демокрацията и какво не е съвместимо с тях.
Паметникът на Альоша продължава да се извисява от върха на Бунарджика, а руснаците го използват като символ в пропагандни филми срещу България. Паметникът на съветската армия в София периодично е оцветяван и окарикатуряван, има решение от 2000 г. да бъде съборен, но то така и не е приведено в изпълнение. Децата учат по история за подвизите на Крали Марко, но хал хабер си нямат
кой е Георги Марков
По същество въпросът не е дали Димитровград ще бъде прекръстен на "Пайнертаун", или къде да пратим Альоша. Проблемът е, че комунистическото минало не е загърбено, не е надживяно като манталитет. Самият факт, че продължаваме да се занимаваме с този въпрос и да го разглеждаме като дискусионен, а не като затворен, показва до каква степен не живеем в съвремието, а сме залостени като крепостни селяни в ония 45 години.
Петър Славов:
Хората с петолъчки на тениските да не се притесняват
Твърденията, че ще се сменят имена на градове или пък петолъчката, понеже била комунистически символ, ще се забрани, са спекулативни. Тя всъщност не е знак на тоталитаризма. Петолъчки има в знамето на ЕС и на САЩ, например. Така че хората, които си носят тениски с този символ, което не разбирам, няма защо да се притесняват. Петолъчки е имало преди комунистите, ще има и след тях. Всичко това са несъстоятелни твърдения и „предупреждения” на хора, които са против закона и искат да го обезличат. Категорично имената на градовете, които са кръстени на комунистически велможи, като Велинград, Благоевград и Димитровград, няма да се променят централизирано, това е решение на местните общности.
На сградата на бившия Партиен дом над надписа „Народно събрание“ стоят сърп и чук- остатък от герба на Съветския съюз. Недопустимо е да посрещаме делегации от Европа, когато страната ни стане председател на Европейския съюз, които да виждат в столицата ни подобни гледки.
Ако някои артефакти имат историческа стойност, те ще се преместват в музея. Ако става въпрос за мащабен паметник, като този на Съветската армия в столицата, чиято съдба не е ясна, ще се поставят табелки, които да обясняват за престъпния характер на комунистическия режим и че това е обявено със закон. Що се отнася за паметника на Тодор Живков в Правец и на висши партийни функционери, отново трябва да има разяснителни табели, които да припомнят, че Тато е искал страната ни да стане 16-а република на СССР. Преместването на подобни паметници би трябвало да решава местното население или общност.
Между Паметника на съветската армия или Братската могила в Борисовата градина има голяма разлика, паметниците-костници са нещо съвсем различно. Те са строени да отдадат почит към паметта на загиналите войници в съответната война, което е нормално и законът не го забранява. Докато върху Паметника на съветската армия има надпис: "На съветската армия освободителка от признателния български народ". Това е исторически неправилно, защото СССР обявява война на България и нахлува тук. Столичният общински съвет трябва да реши съдбата му. Дотогава най-малкото, което може да се направи, е да се постави табелка, която да обозначава, че не става дума за освободителна армия, а за окупационна.
Проф. Пламен Павлов:
Ботев никога не е бил комунист, осъжда се една човеконенавистна система
Осмислянето на най-новата история на България е наложително. Всички други държави, които бяха натикани в лапите на Съветския съюз, като изключим Северна Корея и донякъде Куба, преболедуваха този период и пратиха комунистическото наследство, където му е мястото.
Самите дебати показаха една доста повърхностна политизация и нямаха отношение към основния проблем, а това е скъсването с комунизма. Нещо, което в България досега не се е случило и надали ще се случи и с тази поправка. Още повече, че тя има до голяма степен пожелателен, а не екзекутивен характер, тъй като санкциите, които са предвидени, не са особено убедителни (200 лв. за физически и 2000 лв. за юридически лица,б.р.).
Политизацията на проблема от страна на БСП беше доста елементарна.Стигна се до откровени глупости, че щял да бъде забранен Ботев и да бъде осъден като престъпник. Ботев никога не е бил комунист. Той е бил привърженик на една анархистична идея и то в своята младост, и тя няма нищо общо с това, което осъждаме. Става въпрос за една тоталитарна човеконенавистна система, която е идентична с фашизма и нацизма- това осъждаме ние. Ако от БСП смятат да продължават да изповядват подобни идеи, те просто нямат място в нашия обществен живот.
Преди повече от 15 години беше приет закон, който не се спазва- символите не бяха премахнати, Паметникът на съветската армия гордо си стои на Орлов мост. Ако операцията по демонтирането му изисква толкова голям финансов ресурс, то можеше около него да се обособи един ареал и да се изгради музей на тоталитаризма на открито. Музеят на социалистическото изкуство, който направи министър Вежди Рашидов, е нонсенс. Трябва да се казва Музей на тоталитаризма, както е в Унгария. Изкуството не може да бъде социалистическо или капиталистическо, то или е изкуство, или не е.
Стига се и до някои изстъпления - миналата година беше издигната паметник на маршал Жуков в Стрелча. Това е човек, който се приема нееднозначно и в самата Русия, да не говорим, че няма абсолютни никакви заслуги за България.
Колкото до имената на градове като Димитровград, Благоевград или Велинград, контрааргументите, че населението е свикнало с тях и няма нагласи да се променят, са несъстоятелни. Вече кой си спомня, че Добрич се наричаше Толбухин или че Монтана беше Михайловград? Трябва да има дебати по тази тема и местните общности да стигнат до консенсусно решение.
Приветствам комунистическият период да залегне сериозно в обучението по история и то с осмисляне на значението му за отклоняването на България от нейното нормално развитие. Но в никакъв случай не бива да се изпада в крайни дяснопопулистки уклони, защото това може да създаде хранителна среда за левия популизъм.
За мен не е нормално в детайли да се изучава Средновековието и Възраждането, а децата да нямат реална представа каква е историята на страната им през последните 50-60 години. В другите посткомунистически държави това бе преодоляно - Румъния, Унгария, Полша, Чехословакия.
Не може да определяме оценката за едно или друго събитие през призмата на това дали ще разсърдим Русия, Путин или някой друг. Ние не сме поставили ултиматум на Кремъл да преразглежда събития от тяхната история. Макар че, според мен, намерението да се чества 100-годишнината от Болшевишката революция като някакво едва ли не прогресивно събитие, е престъпление срещу историческата истина.
Антон Кутев, БСП:
Сатанизират се символи, вдъхновили мечтата за справедливост
БСП е най-демократичната партия в момента и това не подлежи на спор. Аз, като заклет демократ, никога не бих тръгнал да забранявам нечии символи, защото не ги разбирам или не ги харесвам. Ето това е тоталитаризъм.
Истината е, че комунизмът съществува много преди всякакви тоталитарни режими. Около 100 години преди да се появи Ленин или Сталин, вече има понятие за комунизъм.
Със символи като петолъчката милиони хора по света през ХХ век са мечтали за справедливост, за победа над капитализма. По времето на социализма си мислех, че приказките за бездомници, които спят под мостовета на Запад, са мит и комунистическа пропаганда, но когато падна стената се видя, че това е точно така.
Сега се прави поредният опит за сатанизиране на символи, които за много хора олицетворяват справедливостта и равенството. Това е подмяна на историята, която обслужва капитала.
Проф. Калин Янакиев:
Ще обявим ли Ал Кайда за герои, щом са се борили срещу Ислямска държава?
Комунистическият режим затваряше и избиваше хора в концентрационни лагери. В тях не са лежали само фашисти, но и социалдемократи, и членове на БСП и всякакви други, изглеждащи по несъсместим с комунизма начин. В началото на 60-те години на ХХ век, много след всякакъв фашизъм, е отворен лагерът в Ловеч, където са избивани поголовно хора, които нямат никакви политически прояви и възгледи. Всичко това недвусмислено говори, че този режим е престъпен.
Нали БСП е социалистическа партия, защо скача всеки път, когато стане дума за комунизъм. Били се борили срещу фашизма... Зависи кой точно се е борил. В днешно време срещу Ислямска държава се борят дейците на Ал Кайда. Означава ли това, че след няколко десетилетия ще трябва да ги обявим за герои и отричаме обективната истина, че това е било терористична организация.
Още от Петък 13
Мечтата на ДС - да види митрополитите на БПЦ с каскети!
От 1957 г. Политбюро на ЦК на БКП взема решение да се осигури пълно агентурно наблюдение на духовенството, започва мощна антирелигиозна и атеистична пропаганда.
Мълчанието на Даниил е като бесовете на убиеца – факти и документи
Невинната кръв на отец Стефан Камберов иска покаяние – 23 години днешният патриарх мълчи за зловещата нощ на 22 юли
Санкциониран генерал от КГБ, облечен в расо, е влезнал в България с шенгенска виза, издадена от Италия
Мелнишкият епископ Герасим е поискал с нарочно писмо Балашов да стъпи на българска територия, защото лично е поканен от патриарх Даниил