6 Декември, 2025

Македонски политик: Българските червени линии срещу страната ни са болшевишки, възкресяват живковизма

Македонски политик: Българските червени линии срещу страната ни са болшевишки, възкресяват живковизма

Петър Богоевски

Москва и Белград пречат на разширяването на ЕС на Балканите

Петър Богоевски, представител на реформаторското крило на ВМРО – ДПМНЕ и лидер на "Македонски концепт", коментира последните искри между България и Северна Македония. Припомняме, че след посещение на външния министър Буяр Османи в западната ни съседка се заговори за натиск, който страната ни се е опитала да наложи с договор. Премиерът Зоран Заев също направи остро изказване, в което констатира, че страната ни не се държи братски.  

"Правят се най-различни спекулации в Северна Македония, емоциите са силни, откакто е подписан договора за добросъседство през 2017 г. Антиевропейските сили се опитват да мотивират колкото се могат по-силно „вето“ на България срещу страната ни. Затова има два мотива. Единият е себичен и тясно партиен. Ако не се стигне до преговори с ЕС, Зоран Заев няма да е изпълнил обещанието си при подписването на българо-македонския договор. От това ще спечели партията на ВМРО-ДПНЕ. Вторият мотив е свързан със силното влияние на Москва и на Белград върху политиците в Северна Македония, особено върху сегашното ръководство на ВМРО-ДПМНЕ. Те се опитват да попречат на истинската натовизация на страната ни и разширяването на Европейския съюз на Балканите", заяви Богоевски в предаването "Свободна зона с Георги Коритаров" по ТВ Европа.

„За мен няма обяснение защо Зоран Заев стана патриот от типа на Никола Груевски. Той трябва да завърши процеса за влизане в Европейския съюз, който започна преди три години, или да подаде оставка. В момента в Македония нямаме нужда от такава политика. Трябва да седнем с България и да решим обективно въпросите, които сме поставили.  Линиите, които постави България, са точно червени или болшевишки. Това е възкресение на живковизма. Нямаше никаква причина София да излезе с подобна рамкова позиция, която суспендира Илинденския договор. Трябва да живеем заедно, според европейските ценности, а не постоянно да търсим кавги помежду си, защото за това може да се намерят 20 причини. Ние трябва да намерим причините за помирение. В македонския парламент трябва да бъде представена резолюция с нова, съвременна македонска доктрина, както и да се изработи нова, автентична македонска историография", каза още Богоевски и подчерта, че в тази нова доктрина комунизмът трябва да бъде осъден като насилствен режим.

Сподели:

Коментари (0)

Христо Гаджев: България е шестата най-бързо развиваща се страна в ЕС, вот на недоверие за икономиката е неопрадван

Христо Гаджев: България е шестата най-бързо развиваща се страна в ЕС, вот на недоверие за икономиката е неопрадван

“Да си спомним къде бяхме точно преди 1 година. След изборите през октомври миналата година през декември месец ние още не можехме да си изберем председател на Народното събрание.”

Божанов: Целта на новия протест е да се съберат много хора - управляващите да разберат, че трябва да подадат оставка

Божанов: Целта на новия протест е да се съберат много хора - управляващите да разберат, че трябва да подадат оставка

Той отново упрекна МВР в бездействие.

Надежда Нейнски: Има опити протестът да се употреби срещу демокрацията и европейския ни избор

Надежда Нейнски: Има опити протестът да се употреби срещу демокрацията и европейския ни избор

„Украйна се бори за своята територия, нация, за своите деца, а когато се бори за своето съществуване, един народ може да покаже истински героизъм.”