6 Декември, 2025

Петър Чолаков: За младежка наивност в политиката се плаща висока цена

Петър Чолаков: За младежка наивност в политиката се плаща висока цена

Петър Чолаков

Погрешно е да си мисли, че има раздор между Румен Радев и Кирил Петков, подчерта политологът

„Младостта често пъти е съпътствана с неопитност, а за съжаление и с наивност. За това се плаща много тежка цена в политиката. Тъй като за добро или за зло българските избиратели свързват „Продължаваме промяната“ с президента Радев, грешките, допуснати от ПП, ще се пишат и на президента Радев.“ Това каза в интервю за БНР политологът Петър Чолаков. Той коментира разногласията между президента и премиера, които вчера си отправиха реплики.

„Ситуацията може да се интерпретира по два начина. Едната интерпретация, видяхме в медии, близки до предишните управляващи и се лансира от анализатори, които не харесват сегашното управление: ето, най-после дойде този раздор, за който предупреждавахме от месеци – между президента Румен Радев и Кирил Петков. Аз имам друга интерпретация – добре, че по висшите институции в България не се говори по всички въпроси с един и същ глас, хубаво е, когато се чуват различни мнения и има критика, базирана на факти“, посочи Чолаков.

„Петков трябва да бъде доста по-внимателен, защото има младежко дръзновение, включително при посещението в Северна Македония“, смята Чолаков, според когото предупреждението на президента е било добронамерено.

Според него жестът на държавния глава на РСМ Стево Пендаровски чрез срещата му с ОМО „Илинден“, „една много странна организация, която практически може да бъде определена като сепаратистка“, е „меко казано провокация спрямо българските институции“.

Относно реакцията на премиера Кирил Петков след критиките на президента Румен Радев политологът отбеляза, че отговорът на Петков показва, че "г-н Петков няма да бъде воден за носа, ако някой е смятал това нещо. Че имаме президент, който дирижира или ще дирижира редовното правителство в България. Тази теза отпада.“

Предлаганите от ДПС промени в Конституцията са опит да бъде откраднато знамето на промяната, подчерта Петър Чолаков.

„Това, което от ДПС се опитват да кажат, е – партиите на промяната не са четири, партиите на промяната са поне пет и една от тези партии е ДПС. Защото тези промени, които те предлагат, много от тях, съвпадат с това, което се лансира като идеи и от ПП, и от президента.“

„Това е опит на ДПС да подмени политическата реалност. Нещо, което е много добре познато в психологията – тази техника се нарича „затъмняване“. Българският народ го е казал много точно – правят ни на луди. Аргументът на ДПС е много хитро поставен“, допълни Чолаков.

Сподели:

Коментари (0)

СДВР: Петима от задържаните след протеста на 1 декември са нарушавали закона и преди

СДВР: Петима от задържаните след протеста на 1 декември са нарушавали закона и преди

Столичната дирекция на вътрешните работи предостави уточняваща информация за лицата.

Напусналият ПП Александър Русинов: Готви се нова сглобка

Напусналият ПП Александър Русинов: Готви се нова сглобка

Той добави, че от месеци забелязва несъответствия в поведението на ръководството, но чашата е преляла след последното заседание, проведено вечерта преди масовите протести.

Румен Петков: Кирил Петков трябва да носи отговорност за призивите протестиращите да тръгнат към политическа централа

Румен Петков: Кирил Петков трябва да носи отговорност за призивите протестиращите да тръгнат към политическа централа

"Закриването на Комисията по досиетата е закъсняло, а едни 10 милиона просто си отлитат. Няма причина БСП да променя позицията си за Комисията „Сорос“, смята той