Корабът "Руен" в момента е в Оман
Петима български моряци от кораба "Руен" са се прибрали в тази вечер у нас, съобщи Нова ТВ.
Те са кацнали на летище Варна с полет от Истанбул в 20:30 часа.
От Параходство "Български морски флот" потвърдиха, че корабът "Руен" в момента е в Оман и не се знае все още накъде ще се отправи, предаде БНР.
Моряците най-вероятно ще дадат пресконференция след като във Варна се прибере и капитанът на кораба.
Стана ясно, че МВнР и българската държава са помогнали много при организацията на прибирането на моряците.
Капитан Александър Калчев, директор на Параходство "Български морски флот", каза, че моряците са стресирани и семействата им не желаят да имат медийни изяви преди да се отърсят от всичко това, което преживяха.
На 16 март плаващият под малтийски флаг търговски кораб „Руен“ - отвлечен от сомалийски пирати, беше освободен от командоси от индийските военноморски сили. Плавателният съд беше похитен но 450 морски мили източно от Сокотра в северната част на Арабско море на 14 декември.
Спасяването му беше плод на 40-часова операция.Командосите се спуснаха с парашути от военен самолет C-17, за да се качат на борда в атака, която "успешно притисна в ъгъла и принуди" всичките 35 пирати на борда да се предадат, заявиха от индийските военноморски сили.
Те освободиха 17-те членове на екипажа - 9 от Мианмар, 7 от България и един от Ангола - никой от тях не беше ранен при спасяването.
Още от България
ДБ предлага отпадане на 12-месечния срок за изменения на фирмени документи, въведени със закона за еврото
Така отпада необходимостта то да бъде изпълнявано в изкуствено определен срок, който не е обусловен от защита на права на трети лица, от стабилността на търговския оборот или от изискване на правото на Европейския съюз
Константин Проданов се ожали: Кабинетът плаща сметката, която някой друг е навъртял
Той отхвърли твърденията, че действията на министър Демерджиев са били негова самостоятелна инициатива и че той не е получил политическа подкрепа
Ивайло Мирчев: Стоян Мавродиев може да се превърне в ключ за модела с кредити от ББР
Той знае достатъчно и може да разкаже достатъчно, стига да има желанието да го направи", подчерта