12 Януари, 2026

Петиция в подкрепа на шестимата военни министри, които настояха за военна помощ на Украйна

Петиция в подкрепа на шестимата военни министри, които настояха за военна помощ на Украйна

Авторите са общественици и интелектуалци

Общественици и интелектуалци започнаха петиция в подкрепа на шестимата бивши военни министри, които настояха България да предостави военна помощ на Украйна.    

„Нашествието на режима на Путин в Украйна навлезе във втория си месец. Над украинските градове се сипят бомби и ракети. Харков и Мариупол са напълно разрушени. Жертвите са хиляди. Под развалините на театъра в Мариупол намериха смъртта си стотици хора. Подземия са превърнати в родилни домове и детски болници. Милиони, главно жени и деца, са бежанци в съседни държави. Други милиони са вътрешно разселени. Войските на агресора извършват военни престъпления и престъпления срещу човечеството.“ – посочват авторите на петицията.

„Воювайки срещу режима на Путин, украинците воюват в защита на демокрацията по целия свят.“ – се казва в документа.

„Украйна се нуждае от военна помощ, за да отблъсне нашествениците и за да защити своето небе от вражеските самолети и ракети. Украинското посолство многократно през тези тревожни дни е отправяло официално искане към българското правителство за военно-техническа помощ. Но досега България остава една от двете държави в Европейския съюз, които не изпращат военна помощ на Украйна. Това е нетърпимо.“ – се казва още в призива на обществениците.

Сред авторите на петицията са Александър Кьосев, Даниела Горчева, Захари Карабашлиев, Ивайло Дичев, Леа Коен, Малина Петрова, Манол Пейков, Николай Слатински, Нели Огнянова, Стефан Тафров, Юлия Берберян, както и живеещата в България руска журналистка Наталия Новожилова.

Сподели:

Коментари (0)

Петър Стоянов: Ако не бяхме в ЕС, днес щяхме да сме „първи на село“ и в пълна изолация

Петър Стоянов: Ако не бяхме в ЕС, днес щяхме да сме „първи на село“ и в пълна изолация

Бившият държавен глава с остър коментар за прехода и еврото: Отказах мандата на БСП през 1997-а, за да спася страната от гражданска война

БОЕЦ: Контрабандистът Паскал е бил свързан със специалните служби

БОЕЦ: Контрабандистът Паскал е бил свързан със специалните служби

На негово име ОДМВР-Хасково е издало четири различни вида паспорти, което му е давало привилегировано право в получаване на визи, излизане и влизане в страната, сочи разследване на гражданското сдружение

Посолството ни в Скопие след нападението: Посегателството е израз на омраза...

Посолството ни в Скопие след нападението: Посегателството е израз на омраза...

Липсата на наказания продължава да насърчава извършителите