Петко Георгиев: Днес плащаме цената, която не платихме 90-те години, липсата на лустрация не беше грешка, а победа на ДС и комунистите
Интересният въпрос е как ще реагира демократичната общност в София, която не можа да преглътне загубата на битката за лустрация през 90-те години. Сега много хора казват, че е било грешка, че България не е провела лустрация в началото на прехода - 91-92 година, която коства на България страшно много. Не, не беше грешка – това беше победа на ДС и комунистите. Това заяви в студиото на bТВ журналистът Петко Георгиев, коментирайки темата с тежкото десарско минало на кандидата на ПП-ДБ за кмет на столицата Васил Терзиев. Той е категоричен, че цената на тази победа на ДС и комунистите от 90-те години ще плащаме и сега на тези местни избори 20 23 година в София.
Благодарение на тази победа се създадоха комунистическата олигархия, мутрите, тези хора, които овладяха българската икономика и политическия модел в началото на прехода и които и до днес успяват да дърпат конците в България. Тази тежка загуба на демокрацията през 90-те години се връща днес. И аз си мисля, че ако днес трябва да плащаме цена, която не сме платили 90-те години, която е натрупана вече с много повече история. Лустрацията би имала смисъл за онези лица които са участвали в репресивните служби на комунистическия режим. Но за техните деца и внуци императивът е малко различен, но поставя един важен въпрос пред българското общество и пред софиянци, изтъкна Георгиев.
Според него ако ГЕРБ реши да подкрепи кандидатура на един стар, чист седесар за кмет на София, разделението на демократичната общност ще бъде факт и изборите ще изглеждат по друг начин. Но сегашното СДС, което е закачено на ревера на ГЕРБ няма потенциал да извърши такава революция, смята анализаторът.
Още от България
Радев незабавно да прекрати опита да бъде закрита Комисията по досиетата
Атлантическият съвет на България (АСБ) изразява в своя позиция, че подобен въпрос не следва да бъде решаван чрез бюджетни процедури, а чрез открит законодателен процес, с активно обществено участие
"Възраждане": Отиваме самостоятелно на изборите за президент
Ако кандидатът ни е достатъчно силен и разпознаваем, той може да събере много сериозна подкрепа, особено на фона на очевидно сгромолясващото се пред нас управление на Радев, заяви Костадин Костадинов
Борисов за управляващите: Стига с тези оправдания, че някой друг е виновен
В правителството продължават да се държат като президентска институция...Копринков подрежда структурите на партията, не го подценявайте