16 Януари, 2026

Проф. Петко Салчев е предложен за шеф на НЗОК, това е единствената кандидатура

Проф. Петко Салчев е предложен за шеф на НЗОК, това е единствената кандидатура

Проф. Петко Салчев

Парламентарната здравна комисия с 14 гласа "за" и 7 "въздържали се" прие решение да предложи на Народното събрание да гласува проф. Петко Салчев за управител на НЗОК.

Кандидатурата на проф. Салчев е предложена от ПГ на ГЕРБ и е единствена. Той беше изслушан в комисията по здравеопазване днес, където отбеляза, че ще следва здравната политика на правителството и парламента, като и акцентира на необходимостта от постоянно взаимодействие между НЗОК и свързаните със здравеопазването институции.

По думите на проф. Салчев НЗОК трябва да наблегне на дигитализацията на своята дейност, както и върху повишаване на профилактичната насоченост на програми за детско и майчино здравеопазване. Също и на задълбочаване на здравната грижа. Според него е необходим и цялостен анализ на лекарствената политика и внимателно въвеждане на нови здравни технологии.

Проф. Салчев отбеляза, че има няколко разработки за модифициране на клиничните пътеки. Той посочи още, че не предвижда съществени структурни промени в НЗОК.
Сподели:

Коментари (0)

Промяна в графика: правната комисия ще заседава след края на пленарния ден

Промяна в графика: правната комисия ще заседава след края на пленарния ден

В рамките на днешния парламентарен контрол са включени само два въпроса - един към министъра на регионалното развитие Иван Иванов и един към заместник министър-председателя Гроздан Караджов

Германия изпраща призовки за набор на военослужещи

Германия изпраща призовки за набор на военослужещи

Писмата съдържат QR код и 16-цифрен код за достъп до онлайн въпросник, наречен „Военна служба“. Мъжете са длъжни да го попълнят за 4 седмици; участието е доброволно за жените.

Кошмар в София: Пожар взе живота на майка и двете й деца

Кошмар в София: Пожар взе живота на майка и двете й деца

В момента огънят е овладян, установяват се причините за трагичния инцидент