18 Март, 2026

Петков: Българските интереси за мен са приоритет

Петков: Българските интереси за мен са приоритет

Кирил Петков

Той ще настоява европейските партньори да ни подкрепят за бежанците

Посоката е за хората, които бягат от войната и ако може да поемем някакъв грантов механизъм. Българските интереси за мен са приоритет, заяви премиерът Кирил Петков, който пристигна за Версайската среща.

Мястото на Украйна е в ЕС, въпросът е кога. Колкото повече сме увеличили ЕС на изток, толкова по-голяма е безопасността за нашата страна, защото така ние няма вече да сме гранична страна и се увеличава нашата сигурност, каза още Петков.

Петков подчерта, че не може всяка страна самостоятелно да поема разходите по поемането на бежанския поток от Украйна. И той ще настоява европейските партньори да ни подкрепят финансово – особено страните, които сме близо до конфликта.

По думите на премиера това ще е едната тема на лидерските разговори, а другата ще е енергийна. Петков изрази мнение, че не би се стигнало до спиране на руския газ, но, ако все пак това стане, България ще спре експорта на ток: „Виждам разбиране от европейските колеги, че в такава екстремна ситуация това би било възможно“. Премиерът не се ангажира със срокове кога България ще е независима от руските

енергийни източници, но подчерта, че ще се правят големи инвестиции във ВЕИ мощности и батерии.

Посоката е за хората, които бягат от войната и ако може да поемем някакъв грантов механизъм. Българските интереси за мен са приоритет, заяви премиерът Кирил Петков. /БГНЕС

Сподели:

Коментари (0)

Йотова оцени първите стъпки на кабинета в посока честен вот като окуражаващи

Йотова оцени първите стъпки на кабинета в посока честен вот като окуражаващи

Президентът смята, че освен помощта от 20 евро за горива, трябва да има цял пакет мерки, свързан с покачващите се цени и борбата със спекулата

Семейството на убития Алекс под Околчица: Няма следи от сексуално посегателство

Семейството на убития Алекс под Околчица: Няма следи от сексуално посегателство

Това става ясно от писмо на близките на 15-годиното момче, с което те искат да сложи край на „безпрецедентната вълна от спекулации, неверни твърдения и откровени клевети, които петнят паметта на едно невинно дете"

Определиха Мария Недина за председател на 3 национални съвета към МС

Определиха Мария Недина за председател на 3 национални съвета към МС

Другият вицепремиер Андрей Янкулов застава начело на Националния съвет за превенция и защита от домашното насилие