12 Юни, 2026

Петкова: До края на месеца България ще поиска конвергентни доклади от ЕК за еврозоната

Снимка: БГНЕС

Предварителните оценки ни дават увереност, че ще изпълним всички критерии за номинална конвергенция.

До края на този месец България ще отправи официално искане към Европейската комисия и Европейската централна банка за изготвянето на извънредни конвергентни доклади - това стана ясно след участието на министъра на финансите Теменужка Петкова в заседанието на Еврогрупата в Брюксел, предаде БНР. 

Страните от общността потвърдиха постоянната си подкрепа за амбицията на България за въвеждане на еврото. 

При представянето на напредъка на България, свързан с подготовката на България за присъединяване към еврозоната, министър Петкова заяви, че с благоразумната си фискална политика, страната ни отдавна е заслужила членството си в еврозоната, затова очакваме това да стане факт на 1 януари 2026 г.
Министърът подчерта, че предварителните оценки ни дават увереност, че ще изпълним всички критерии за номинална конвергенция.

Теменужка Петкова проведе двустранни срещи с министрите на финансите на Германия и Дания.
Германия заяви, че подкрепата й за членство на България в еврозоната е последователна, от включването на страната ни във ERM II. Дания, в ролята й на бъдещ председател на ЕС, се ангажира да съдейства организационно в рамките на процеса по присъединяване.

Сподели:
МВР с мащабни акции в Бургаско срещу гонки и опасно шофиране

МВР с мащабни акции в Бургаско срещу гонки и опасно шофиране

Акцията на полицията в Бургаско започна още през нощта. 10 места в областта са набелязани като потенциално опасни, където се организират нерегламентирани състезания или дрифтове.

Коли на централен булевард в Русе попаднаха във воден капан

Коли на централен булевард в Русе попаднаха във воден капан

Булевардът е част от международния път към Букурещ. Националният институт по метеорология и хидрология издаде отрано предупреждение от първа степен (жълт код) за потенциално опасно време.

Маргаритов: С контрола на цените беше затворен кръга на морковчето и тоягата

Маргаритов: С контрола на цените беше затворен кръга на морковчето и тоягата

Мерките трябва да бъдат съчетани с цялостен ремонт на веригата за доставки, на начина, по който функционира производството на земеделски продукти и хранителни продукти в България

Коментари (0)