9 Август, 2026

Петролният бизнес на спешни разговори с Трайков за горивата и наличните резерви у нас

снимка: пресцентър на Министерство на енергетиката

Основна тема по време на срещата с енергийния министър бяха колебанията на международните борси

Министърът на енергетиката Трайчо Трайков проведе среща с представители на Българската петролна и газова асоциация, на която бяха обсъдени процесите на международните енергийни пазари и отражението им върху цените на горивата в България.

Основна тема на разговора бяха колебанията на международните борси и необходимостта държавата да разполага с навременна и точна информация за състоянието на пазара, предаде Нова ТВ. Според министъра в условията на динамична международна обстановка е важно институциите да имат ясна представа за наличните запаси, текущите доставки и начина, по който се формират цените на горивата.

По време на срещата представители на бизнеса са дали информация за използването на наличните резерви. Трайков е подчертал, че всички участници във веригата – от вносителите до рафинерията – имат ключова роля при формирането на крайната цена за потребителите. Той е отбелязал и очакването при реализирането на търговски печалби да бъде съобразяван интересът на гражданите.

От своя страна представители на петролния сектор са заявили готовност за по-тясно сътрудничество с държавата, за да се гарантира стабилност и предвидимост на пазара. Те са уверили, че компаниите не реализират спекулативни печалби.

В края на срещата и двете страни са се обединили около мнението, че усложнената международна ситуация изисква внимателна координация на действията, така че да не се създават сътресения на пазара. Беше изразена готовност за продължаване на активния диалог и обмен на информация.

Сподели:
Енергийният министър: Договорът с "Боташ" е конфиденциален, няма да бъде публикуван

Енергийният министър: Договорът с "Боташ" е конфиденциален, няма да бъде публикуван

Ива Петрова подчерта, че страната разполага с достатъчно мощности, които могат да покрият потреблението независимо от критичната ситуация с нивото на Дунав

Брюксел е изправен пред нова търговска битка с Китай

Брюксел е изправен пред нова търговска битка с Китай

Сега проблемът е, че новият канал за навлизане на китайски стоки ще минава през Турция и Мароков, където Пекин хвърля огромни инвестиции, за да заобикаля европейските бариери

Иран готви забрана американски кораби да минават през Ормузкия проток

Иран готви забрана американски кораби да минават през Ормузкия проток

Цената на петрола отново тръгна нагоре заради напрегната ситуация в Близкия изток

Коментари (0)