12 Август, 2026

Pfizer очаква пандемията да приключи, но това зависи от еволюцията на болестта

Pfizer очаква пандемията да приключи, но това зависи от еволюцията на болестта

Представители на компанията Pfizer Inc предупредиха в петък, че пандемията от COVID-19 може да продължи до 2023-та година, предаде "Ройтерс".

"Вярваме, че COVID-19 ще премине в ендемично състояние до 2024 г.", коментира ръководителят на Pfizer Vaccines Нанет Косеро.

Тя може да достигне ендемичното ниво, когато популациите по света ще имат достатъчно имунитет от ваксини или хоспитализациите и смъртните случаи бъдат взети под контрол, добави тя.

Главният научен директор на Pfizer Микаел Долстен каза, че продължителността ще зависи от еволюцията на болестта и от това колко ефективно се използват ваксините по света, където нивата на ваксинация са ниски.

"Изглежда, че през следващата година или две някои региони ще преминат към ендемичен модел, докато други региони ще продължат в режим на пандемия", каза той.

"Появата на нови варианти може също да повлияе на това как пандемията продължава да се развива", добави той.

Докато пандемията, подобно на COVID-19, е глобална епидемия, която се е разпространила във всички страни по света, ендемията засяга определени популации или държави.

Пандемията на коронавирус отне над 5,34 милиона живота в най-малко 192 страни и региона от декември 2019 г., като над 273 милиона случая са съобщени по целия свят, според американския университет Джон Хопкинс.

Също така обявиха планове за разработване на ваксина от три дози за деца на възраст от 2 до 16 години, ход, който обаче може да забави нейното разрешение.

От Pfizer заявиха още, че до 2024 г. болестта вече трябва да бъде ендемична по целия свят - което означава, че вече няма да се счита за пандемия.

Припомняме, че по-рано днес стана ясно, че правителствата на държавите от ЕС ще поръчат над 180 милиона дози от версия на ваксината на Pfizer/BioNTech, адаптирана за новия вариант Омикрон на коронавируса. Това съобщи председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен.

От своя страна от Pfizer заявиха, че все още не са поръчани допълнителни дози и че разговорите с ЕС за евентуалната им доставка досега не са засягали адаптираните версии на препарата.

Pfizer и BioNTech започнаха разработването на прототип на ваксината си, специфичен за Омикрон, на 25 ноември.

Последният договор на ЕС с двете компании позволява на страните членки да закупят до 1,8 млрд. дози до 2023 г., от които половината вече са поръчани.

Европейската агенция по лекарствата (ЕМА) досега е заявила, че няма убедителни доказателства за необходимостта от адаптирана ваксина срещу Омикрон.

Сподели:
Зеленски разкри плановете на врага: Кремъл се готви да мобилизира няколкостотин хиляди руснаци

Зеленски разкри плановете на врага: Кремъл се готви да мобилизира няколкостотин хиляди руснаци

„Всичко се потвърждава от вътрешни руски документи – те я подготвят за есента, точно след имитацията на парламентарните избори“, подчерта той

Тагарев: Правителството крие информация за дрона!  Радев  харчи с лека ръка отношенията ни с Украйна

Тагарев: Правителството крие информация за дрона! Радев харчи с лека ръка отношенията ни с Украйна

"Може да е дрон, който е овладян от руски структури, предаден на групи, които са го изстреляли с идеята да тестват системата ни за сигурност, реакцията ни, включително и психологическата реакция", коментира още той.

Русия освободи бивш американски морски пехотинец, прекарал над 4 г. в затвора при нечовешки условия

Русия освободи бивш американски морски пехотинец, прекарал над 4 г. в затвора при нечовешки условия

Гилман беше един от най-малко осем американски граждани, които все още се намират в руски арест след серията широко отразени размени на затворници между Москва и Вашингтон

Коментари (0)