5 Април, 2026

Pfizer тества хапче срещу Ковид -19

Pfizer тества хапче срещу Ковид -19

Американската фармацевтична компания "Пфайзер" (Pfizer) провежда клинични изпитвания на лекарство срещу COVID-19, което може да се взема у дома при проява на първи симптоми на инфекцията.

Главният изпълнителен директор на компанията Алберт Бурла съобщи пред телевизия CNBC, че "ако всичко върви добре", то може да се появи на пазара преди края на годината, предава "Дневник".

Става дума за два препарата, които се приемат интравенозно, и един през устата. Pfizer разчита, че хапчето ще промени хода на пандемията, тъй като няма да е необходимо пациентите да постъпват в болница или да се нуждаят от специализирана помощ за лечението на коронавируса.

Pfizer обяви в края на миналия месец, че е започнала клинични изпитвания върху малък кръг доброволци (фаза 1) на лекарството, наречено PF-07321332.То разчита на инхибитори на протеазата, които се свързват с вирусните ензими, потиска тяхната активност и така препятства размножаването на вирусите в клетката. Инхибиторите на протеазата сe използват широко в борбата с други вирусни патогени като ХИВ и хепатит С.

Новата стратегия на компанията залага на превенция чрез ваксинация, но и на таргетирано лечение на заболелите, се казва в прессъобщение на Pfizer.

Сподели:

Коментари (0)

Зеленски и Ердоган чертаят нови ходове за мир, докато Русия удря отново в Украйна

Зеленски и Ердоган чертаят нови ходове за мир, докато Русия удря отново в Украйна

По време на разговорите са били обсъдени двустранните отношения между Турция и Украйна, за значението и сигурността на Черно море

Австралийски генерал: Путин има няколко цели за 2026, но една е ключова

Австралийски генерал: Путин има няколко цели за 2026, но една е ключова

Според военните, началото на пролетната офанзива тази година се е оказала неуспешна за руските нашественици

Сръбски министър, много близък до Вучич, отправи смъртни заплахи към студенти

Сръбски министър, много близък до Вучич, отправи смъртни заплахи към студенти

Борис Братина, министър на информацията, е известен със своите антиевропейски и проруски позиции, който фаворизира времето на диктатора Йосиф Броз Тито