21 Декември, 2025

"Писна им от Орбан": в ЕС готвят строги мерки срещу Унгария заради позицията ѝ по Украйна

"Писна им от Орбан": в ЕС готвят строги мерки срещу Унгария заради позицията ѝ по Украйна

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Идеята е на ранен етап, а някои източници смятат, че вероятно няма да бъде реализирана, тъй като за премахване на правото на глас се изисква единодушно одобрение от останалите 26 държави членки

ЕС обмисля да лиши Унгария от право на глас – съобщава The Guardian. Причината е постоянните ѝ опити да осуети подкрепата за Украйна. Унгария многократно се е противопоставяла на членството на Украйна в ЕС, опитвала се е да блокира санкциите срещу Русия и е наложила вето върху отпускането на 6 милиарда евро за компенсиране на държавите, които предоставят военна помощ на Украйна.

„Но сега опитите ѝ да подкопае подкрепата за Украйна от страна на ЕС може да доведат до преразглеждане на отношенията ѝ с блока, докато премиерът Виктор Орбан се изправя срещу най-сериозния си политически опонент от години насам“, пише изданието.

По-конкретно, държавите от ЕС обсъждат сериозно – както никога досега – как да задействат член 7 от Договора за ЕС. Той позволява да бъдат наложени санкции на страна членка, която системно нарушава основополагащите принципи на демокрацията, включително лишаване от право на глас в Съвета.

Идеята е на ранен етап, а някои източници смятат, че вероятно няма да бъде реализирана, тъй като за премахване на правото на глас се изисква единодушно одобрение от останалите 26 държави членки.

Други обаче допускат, че може да се стигне дотам, ако Унгария отново наложи вето върху удължаването на санкциите срещу Русия – мярка, включваща и замразяването на активи на Руската централна банка в размер на 210 милиарда евро.

„Почти съм сигурен, че ако почувстват подкрепа от САЩ, ще блокират гласуването на Унгария. Това на практика би ги поставило извън съюза – не буквално, но фактически“, коментира високопоставен представител на ЕС.

„Държавите членки на ЕС наистина са писнали от Орбан“, казва холандската евродепутатка от партията на Зелените Тинеке Стрик. Според нея най-малко 19 държави изглеждат готови да предприемат стъпки по член 7.

Орбан срещу членството на Украйна в ЕС
Преди това Виктор Орбан инициира допитване до унгарската общественост относно членството на Украйна в ЕС. Правителството официално заяви, че не подкрепя присъединяването, но иска да чуе мнението на гражданите. Въпросът в бюлетината е: „Подкрепяте ли присъединяването на Украйна към Европейския съюз?“

Същевременно, според изданието Европейска правда, позовавайки се на информация от правителствения информационен център на Унгария, правителството на Орбан е започнало целенасочена кампания за проваляне на процеса на присъединяване на Украйна, като внушава на населението, че това ще навреди на Унгария.

Сподели:

Коментари (1)

  • 21:18, 19 Април, 2025

    Трябва задължително да се намери начин да му се намачка фасона на путиниста Орбан, и не само на него, Фицо е същата пропутинска пачавра.

    Отговор
САЩ с предложение за нов формат на преговорите между Украйна и Русия

САЩ с предложение за нов формат на преговорите между Украйна и Русия

Зеленски каза, че Украйна ще подкрепи такъв формат ако той позволи размяна на военнопленници или открие пътя за разговори на лидерско равнище. На този фон в Маями пристигна руска делегация.

Принц Уилям прие да е патрон на военна благотворителна организация

Принц Уилям прие да е патрон на военна благотворителна организация

Асоциацията на Специалните въздушни служби SASRA е благотворителна организация, работеща в подкрепа на настоящи и бивши военнослужещи от подразделението

Руският вариант няма да мине: Зеленски посочи справедливия сценарий за териториите

Руският вариант няма да мине: Зеленски посочи справедливия сценарий за териториите

Що се отнася до териториалния въпрос, единственият възможен справедлив вариант днес е да „останем там, където сме“, каза украинският президент