31 Юли, 2026

Почина космонавтът Александър Александров

Снимка: БГНЕС

През 1988 г. Александър Александров участва в космическата мисия „Союз ТМ-5“ по програмата „Шипка“

Напусна ни генерал-майор Александър Александров – български космонавт, изтъкнат военен летец, съобщи премиерът Румен Радев. Той го нарича "достоен син на България".

"Като летец и офицер той остави след себе си пример за дисциплина, смелост и отдаденост. Делото му е част от славната история на българската авиация и от традициите на хората, посветили живота си на покоряването на небето и на разширяването на човешките хоризонти." - допълва Радев.

Александър Панайотов Александров е вторият български космонавт. Той е роден на 1 декември 1951 г. в град Омуртаг. Още от малък проявява интерес към авиацията и по-късно завършва Висшето народно военно-въздушно училище „Георги Бенковски“, където се подготвя за военен летец.

През 1988 г. Александър Александров участва в космическата мисия „Союз ТМ-5“ по програмата „Шипка“. Заедно със съветски космонавти той лети до орбиталната станция „Мир“, където прекарва близо десет дни. По време на полета извършва множество научни експерименти в областта на медицината, биологията, физиката и космическите технологии. Резултатите от тези изследвания допринасят за развитието на българската и световната космическа наука.

За своя принос Александър Александров получава високи държавни отличия и се превръща в символ на българските успехи в космическите изследвания.

 

Сподели:
Енергийната помощ за предстоящия отоплителен сезон ще е с 11 евро повече

Енергийната помощ за предстоящия отоплителен сезон ще е с 11 евро повече

Към вчерашна дата в цялата страна са подадени над 216 000 заявления за енергийни помощи

ЕК преведе 896 млн. евро на България по Механизма за възстановяване и устойчивост

ЕК преведе 896 млн. евро на България по Механизма за възстановяване и устойчивост

Плащането е заради напредъка по важни реформи, както и за инвестиции. България подаде четвъртото си искане за плащане на обща стойност 1,1 млрд. евро на 2 април 2026 г.

ДБ: Кашата с Иран се дължи на дългосрочните позиции на Румен Радев и насадения от него страх в обществото

ДБ: Кашата с Иран се дължи на дългосрочните позиции на Румен Радев и насадения от него страх в обществото

Иво Христов е нещо средно между Дугин и Распутин - да подава оставка възможно най-бързо

Коментари (0)