18 Юни, 2026

Почина носител на Нобел за медицина

Почина носител на Нобел за медицина

На 90 годишна възраст почина носителят на Нобелова награда Бенгт Ингемар Самуелсон.

Той е шведски биохимик. Споделя със Суне К. Бергстрьом и Джон Р. Вейн Нобеловата, награда за физиология или медицина от 1982 г. за открития относно простагландини и сродни вещества. 

Неговите научни интереси първоначално са били в метаболизма на холестерола със значение за реакционните механизми. След структурната работа върху простагландините, той се интересува главно от продуктите на трансформация на арахидоновата киселина.

Бенгт Самуелсон заедно с Суне Бергстрьом и Джон Вейн заслужават Нобеловата награда със своите трудове за простагландините - биохимични субстанции, които влияят върху съсирването и кръвното налягане, телесната температура, алергични реакции и други физиологични явления при бозайниците.

Работата на тримата учени е основа за лечение на алергии, възпаления и сърдечносъдови заболявания. 

Сподели:
Техеран: Президентите на САЩ и Иран да подпишат споразумението, слагащо край на войната

Техеран: Президентите на САЩ и Иран да подпишат споразумението, слагащо край на войната

Американският президент заяви на заключителната пресконференция на Г-7, че е готов да „бомбардира до основи“ Иран, ако страната наруши споразумението

Плетенчук: За руснаците започва ад!  Готвят се за украински десант в Крим

Плетенчук: За руснаците започва ад! Готвят се за украински десант в Крим

„Ако се наложи, ще проведем всяка операция, необходима за освобождаването на украински Крим“, заяви представителят на украинските ВМС

Макрон похвали срещата на върха

Макрон похвали срещата на върха

„Тази среща наистина ни позволи да се координираме много тясно, за да отговорим на кризите и да работим по големите предизвикателства на нашето време“, добави френският президент.

Коментари (0)