23 Юли, 2026

Напусна ни проф. Александър Янчулев – първият демократично избран кмет на София

Снимка: БГНЕС

Това е кметът, който пое управлението на София в началото на демократичния преход при тежка криза, той допринесе за възстановяването на градската идентичност и символика

Напусна ни първият демократично избран кмет на София след падането на комунизма проф. Александър Янчулев, съобщиха от семейството му. 

Проф. Янчулев, който беше дългогодишен преподавател във ВИАС и автор на исторически книги, почина на 9 юни.

Той е сред знаковите фигури на българския преход – строителен инженер, университетски преподавател и кмет на София в един от най-трудните периоди за България – началото на 90-те години, когато страната ни е в тежка икономическа и финансова криза.

От инженерството към обществената дейност

Александър Янчулев е роден на 7 октомври 1938 г. в София, в семейството на журналиста Стефан Янчулев, представител на прилепския род Янчулеви. Завършва Инженерно-строителния институт със специалност „Хидромелиоративно строителство“ и започва професионалния си път в системата на „Напоителни системи“ – първо в Пазарджик, а по-късно в София.

След това се посвещава на академична кариера в Университета по архитектура, строителство и геодезия, където дълги години преподава организация на строителството и подготвя поколения инженери.

Политическа роля след 1989 година

След падането на тоталитарния режим Янчулев се включва активно в Съюза на демократичните сили. През юни 1990 г. е избран за депутат в 7-ото Велико народно събрание. В парламента става част от т. нар. „Протест на тридесет и деветимата“ през лятото на 1991 г. – символичен акт на несъгласие с начина, по който протича политическият преход.

Първият демократично избран кмет на София

На 13 октомври 1991 г. Александър Янчулев печели изборите за кмет на София като кандидат на СДС. Това са първите местни избори след края на комунистическия режим и първите, при които кметовете се избират пряко от гражданите.

Мандатът му (1991–1995) преминава в условията на тежка финансова нестабилност, хиперинфлация и ограничени възможности за инвестиции. Въпреки това неговото управление оставя важни символични и административни следи в историята на столицата.

Възстановяване на символите на София

По време на мандата на Янчулев е възстановен историческият герб на София в първоначалния му вид. Създадено е и знамето на столицата, върху което е изобразен възстановеният герб. С решение на Столичния общински съвет за Ден на София е обявен 17 септември – денят на светите мъченици Вяра, Надежда, Любов и майка им София.

Управление в условията на криза

Управлението на Александър Янчулев съвпада с едни от най-трудните години за столицата след 1989 г. София се сблъсква с недостиг на финансови ресурси, проблеми в инфраструктурата и сериозни обществени трудности. Особено тежка е водната криза през 1994–1995 г., когато градът преминава през режим на водоснабдяването.

Въпреки ограниченията на времето, Янчулев остава в историята като кмета, който пое управлението на София в началото на демократичния преход и допринесе за възстановяването на градската идентичност и символика. 

Поклон пред паметта му! /БГНЕС

Сподели:
НС прие на второ четене законопроекта за бюджета на държавното обществено осигуряване за 2026 г.

НС прие на второ четене законопроекта за бюджета на държавното обществено осигуряване за 2026 г.

За тази година за изплащане на всички видове пенсии и добавките към тях са предвидени 13,503 млрд. евро, което е със 1,179 млрд. евро повече спрямо 2025 г. 

МС одобри предложение за минни ловци и Меморандум за разбирателство с военните министерства на Кралство Белгия и Кралство Нидерландия

МС одобри предложение за минни ловци и Меморандум за разбирателство с военните министерства на Кралство Белгия и Кралство Нидерландия

Проектът предвижда придобиването на общо седем кораба тип „минен ловец. Те разполагат със съвременно оборудване за откриване, класифициране, идентифициране и унищожаване на мини и миноподобни обекти

В Беларус: Нападение от страна на Украйна вече не се подготвя

В Беларус: Нападение от страна на Украйна вече не се подготвя

Това заяви министърът на отбраната на страната Виктор Хренин пред журналисти. По думите му, беларуските военни следят внимателно дейността на въоръжените сили на страните от НАТО

Коментари (0)