28 Юли, 2026

Почитаме мъченик Панкратий, епископ Тавроменийски

снимка: архив

Жития на светците

9 юли

Св. Панкратий се родил в Антиохия в дните на земния живот на Господа Иисуса Христа. Когато бил още дете, родителите му отишли заедно с него в Йерусалим. Там те се удостоили да видят Самия Спасител и да чуят Неговото Божествено слово. Цялото семейство повярвало в Христа и приело светото кръщение.

Панкратий слушал проповедта на светите апостоли. Той бил поставен за епископ на сицилийския град Тавромения от апостолите Петър и Павел. Там разпространявал словото Божие. Неговата проповед била съпроводена с чудеса.

Св. Панкратий завършил мъченически земния си живот - езичниците го убили с камъни.

Сподели:
Архимандрит Никанор: Време е т.нар. “патриарх Даниил” да си ходи! Бог да съкрати дните му в патриаршията!

Архимандрит Никанор: Време е т.нар. “патриарх Даниил” да си ходи! Бог да съкрати дните му в патриаршията!

Отново сме призвани към църковно-народна борба, ако искаме да имаме истински православна и истински народна църква, за каквато се бореха нашите възрожденски будители, а не жалко подобие на църква - лакей на руския империализъм!

Почитаме подвига на първите дякони от 70-те апостоли

Почитаме подвига на първите дякони от 70-те апостоли

Жития на светците

Църквата почита лечителя св. Пантелеймон и светите Седмочисленици

Църквата почита лечителя св. Пантелеймон и светите Седмочисленици

По древна традиция на този ден Църквата е отредила да се чества паметта на седемте просветители: Кирил и Методий, Климент, Наум, Сава, Горазд и Ангеларий - за всеки един от тях в църковния календар има отделен ден, но в този ден те се празнуват заедно под име Седмочисленици

Коментари (0)