Жития на светците
1 март
Днес Православната църква почита паметта на Света преподобна мъченица Евдокия Илиополска. Тя живяла в Сирия и била чудно красива, но водела лекомислен живот и с греховни дела трупала богатство.
Странстващ монах на име Герман отседнал в съседство на Евдокия и една нощ тя чула молитвите му, които я трогнали. Разговорът с монаха и неговите наставления й помогнали да преобърне живота си и да приеме Христа.
След това тя понесла много мъчения и гонения в името на вярата, но мнозина я последвали по правия път.
Била посечена с меч за разпространение на християнството по време на римския император Адриан.
Още от Вяра и демони
Тежки въпроси към БПЦ: Вие православни ли сте? Църква ли сте? И българи ли сте?
Отварянето на вратите на храма за политика, за чужди влияния и за структури, които използват религията като оръжие, не е просто обществен проблем, а духовно падение
Военните действия в Киев граничат с варварство
Издигаме глас в защита на църковното историческо наследство в Украйна и призоваваме за прекратяване на всякакви действия, които застрашават целостта на храмове, манастири и културни паметници
Палим свещи за трима персийски братя и един велик български мъченик
Жития на светците