28 Януари, 2026

Почитаме свети Парамон и 370 мъченици с него, посечени пред капището на Посейдон

Почитаме свети Парамон и 370 мъченици с него, посечени пред капището на Посейдон

29 ноември

При царуването на нечестивия цар Деций на изток имало един княз, на име Аквилин, който жестоко преследвал християните. Веднъж той събрал в тъмницата триста и седемдесет християни и отправяйки се към Валсайтийските топли минерални извори, заповядал да водят с него и мъчениците. Възнамерявайки да мине покрай идолския храм на Посейдон, той искал да ги принуди да принесат идолска жертва.

Като стигнали до капището, той дълго принуждавал светиите да принесат жертва на идола, но не успял да ги склони нито с ласки, нито със заплахи. Случило се така, че в това време покрай тях минавал един благочестив мъж, на име Парамон, а по вяра ¬ християнин. Като видял такова множество свети мъченици, осъдени на смърт, той застанал пред капището на идола и възкликнал с висок глас:

¬ О, колко много невинни праведници убива нечестивият княз за това, че не се покланят на бездушните и неми идоли!

Като казал това на всеослушание, той продължил по пътя си. А князът, като чул тези думи на Парамон, пламнал от ярост и заповядал на слугите си веднага да го догонят и да го убият. Нечестивите слуги на още по-нечестивия княз догонили блажения Парамон, който не знаел за това разпореждане вървял си по пътя и го хванали. Отначало те извадили езика му от устата, който изобличил и укорил мъчителя, и го отрязали; после наранили всичките му членове и накрая проболи тялото му с копия. Така светият мъченик Парамон предал благочестивата си душа в Божиите ръце.

В същия час и горепосочените свети мъченици, на брой триста и седемдесет, били убити с мечове пред капището на Посейдон за вярата Христова.

Свети мъченик Филумен живял при царуването на цар Аврелиан в Ликаония, занимавайки се с продажба на жито в Галатия, в град Анкира. Свети Филумен бил наклеветен предуправителя на областта Феликс, пред когото той изповядал, че е християнин, за което бил окачен на дърво, стърган и след това хвърлен в огън, откъдето с благодатта Божия излязъл невредим. След това забили гвоздеи в главата, ръцете и нозете му и го влачили 30 поприща, от което светецът, като изнемогнал, предал духа си на Бога.

Църквата почита още светлата памет на свети мъченик Филумен и преподобни Акакий Синайски
Сподели:

Коментари (0)

Днес почитаме свети Йоан Златоуст - един от тримата вселенски учители

Днес почитаме свети Йоан Златоуст - един от тримата вселенски учители

На днешния ден се възпоменава тържественото връщане на светите му мощи на 27 януари 438 г. от Комана в Цариград и полагането им в църквата “Св. Апостоли”.

Вукота Вукотич: Сръбската църква е пета колона, руши суверенитета на Черна гора

Вукота Вукотич: Сръбската църква е пета колона, руши суверенитета на Черна гора

Ограничаването на влиянието на Сръбската църква е въпрос на оцеляване и бъдеще за Черна гора. Особено опасни са инициативи като въвеждането на вероучение в държавните училища, които противоречат на светския характер на страната и отварят пространство за идеологическа индоктринация на младите поколения.

Днес почитаме преподобния Ксенофонт, съпругата му Мария и техните синове

Днес почитаме преподобния Ксенофонт, съпругата му Мария и техните синове

Ксенофонт се прославил с дар на пророчество, а цялото семейство било причислено от Църквата в лика на светците заради дивните подвизи на своя отшелнически живот.