7 Юли, 2026

Отбелязват втората годишнина от смъртта на Навални в 20 държави

Снимка: EPA/BGNES

В Германия проявите ще се проведат в десетки градове, сред които Берлин, Хамбург и Лайпциг. В Москва обществените събития са забранени, хората могат само да поднесат цветя на гроба му.

Поддръжници на руския опозиционен лидер Алексей Навални ще отбележат днес втората годишнина от смъртта му, съобщава ДПА

Навални, който бе един от най-големите критици на руския президент Владимир Путин, почина на 16 февруари 2024 г. в наказателна колония в Арктическа Русия.

Възпоменателни събития са организирани както в Русия, така и в над 20 други държави, предаде Българското национално радио. В Германия проявите ще се проведат в десетки градове, сред които Берлин, Хамбург и Лайпциг. В Москва хората могат да поднесат цветя на гроба му, но обществените митинги в Русия са забранени.

Вдовицата му Юлия Навална обвинява руския президент Владимир Путин за убийството на съпруга ѝ. Германия, Швеция, Нидерландия, Франция и Великобритания заявиха в доклад, че при анализи на тленните останки на опозиционера са открити следи от мощния токсин епибатидин.

Все още не е ясно как проби от тъканите на Навални са попаднали в западни лаборатории.

Съединените щати не оспорват доклада, според който руският опозиционен активист е бил отровен от властите в затвора в Сибир преди 2 години, каза държавният секретар Марко Рубио.

"Очевидно разбрахме за доклада. Това е притеснителен доклад. Запознати сме със случая с господин Навални и със сигурност нямаме никакви поводи да се съмняваме в доклада".

Руското правителство още веднъж отхвърли всякаква отговорност за смъртта на Навални, като определи най-новите доказателства като цитирам западна пропаганда. Международната правозащитна организация Амнести Интернешънъл призова за изясняване на обстоятелствата около смъртта му.

Сподели:
Тръмп намекна за връщане на Турция в програмата за изтребители F-35

Тръмп намекна за връщане на Турция в програмата за изтребители F-35

Има промяна в позицията на Тръмп, който докато пътуваше за срещата на върха на Алианса в Анкара, заяви, че подготвя подарък, който ще направи Ердоган „много щастлив“

Неизвестен снаряд удари петролен танкер край Ормузкия проток

Неизвестен снаряд удари петролен танкер край Ормузкия проток

Британската служба за морски търговски операции (UKMTO) посочи, че танкерът е бил поразен на около осем морски мили източно от Лима в Оман

НАТО трябва да реши трансатлантическата криза на срещата в Анкара

НАТО трябва да реши трансатлантическата криза на срещата в Анкара

Инициативата на американската администрация "НАТО 3.0", ръководена от заместник-министъра на войната по въпросите на политиката Елбридж Колби, се определя от автора като първия реален опит на САЩ да институционализират рамка не просто за споделяне на тежестта, а за нейното преразпределение

Коментари (0)