17 Март, 2026

Поддръжници на църквата организират шествие в защита изучаването на религия

Поддръжници на църквата организират шествие в защита изучаването на религия

снимка: Софийска митрополия

Инициативата е своеобразен отговор на протеста, който ще се проведе на 15 май в столицата срещу налагането на новия предмет в българското училище

Фондация Консервативно Общество и Месец на Семейството организират шествие в подкрепа на предложената от МОН опция за часове по религия. Той се организира на 17 май, събота, на площад Александър Невски, а целта му да бъде защитено правото на родителите и децата да имат избор и възможна опция по отношение на новия предмет "Религия" в училищата.

Ето какво пишат в своя позиция организаторите на протестното шествие във Фейсбук: 

По предложение на МОН за първи път от 1944-та година насам в България ще бъде дадена възможността и свободата на родителите да избират дали децата им да учат предмет "Религия" в училище. Избират, а не задължават - тъй като за тези, които не желаят, ще има опцията да изучават сходен предмет, основаващ се върху философия и етика, както е и в момента.

Тези възможности и свобода на избор пречупват 80 години задължителен атеизъм в образованието, наложен след 1944-та година. Въпреки незадължителния характер и опцията всеки, който не желае децата му да учат религия да ги запише на профил с философия и етика, цяла една общност у нас се надигна срещу предложението. На 15-ти май организират протест, с който да предотвратят възможността ДРУГИТЕ родители да запишат децата си на часове по религия.

Протест, който не цели да предпази техните деца от принуда да учат религия - такава не се предвижда, а да лиши останалите родители от тази опция. Протест, целящ да запази наложеният след 1944-та година задължителен атеизъм, за всички без избор и опции в българското образование. Протест, който ще получи преекспонирането, широк медиен комфорт и значителна политическа подкрепа, присъщи за общността, която го организира.

За да не постигнат тези хора целта си да лишат останалите родители от право на избор, представяйки се като единственото "гражданско волеизлеяние" по темата, от Фондация Консервативно Общество и Месец на Семейството организираме шествие в ПОДКРЕПА на предложената от МОН опция за часове по религия. На 17 МАЙ, събота, ще се съберем на площад Александър Невски с цел да защитим правото на родителите и децата на ИЗБОР и ОПЦИЯ. Ще се съберем, за да пречупим 80 години задължителен атеизъм в образованието. И най-вече ще се съберем, за да бъдем гласа на тихото мнозинство в цялата страна, чиято воля за пореден път се потъпква от агресивното малцинство на жълтите павета.

Сподели:

Коментари (0)

Детекторът на лъжата влиза в МВР: полиграфът става задължителен за шефските постове

Детекторът на лъжата влиза в МВР: полиграфът става задължителен за шефските постове

Изследването с полиграф е предвидено като "допълнителен оценъчен елемент" и няма "елиминаторен характер" в конкурсната процедура

Да, България подаде сигнал за потенциални купувачи на гласове в цяла България

Да, България подаде сигнал за потенциални купувачи на гласове в цяла България

Списъците подробно описват лицата по отделните области на страната с техните собствени и фамилни имена, както и с прякорите, с които са познати в обществото

Пеевски: Ще поправим една несправедливост - хората повече да не плащат за проверка на електромерите си

Пеевски: Ще поправим една несправедливост - хората повече да не плащат за проверка на електромерите си

ПГ на ДПС-НОВО НАЧАЛО внася промяна, с която ще задължи КЕВР да извършва проверки, които да заплаща, на измервателните уреди, за да бъдат пресечени измамите с високи сметки за ток