Това ще увеличи способността им да финансират и да осигуряват и сами боеприпаси за войната, заяви Йенс Столтенберг
Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг заяви, че подкрепата на алианса за Украйна ще бъде най-вече за нейната въздушна отбрана. Столтенберг направи това изказване в рамките на срещата на министрите на отбраната на НАТО в главната квартира на алианса в Брюксел, на която присъства и Володимир Зеленски, съобщи „Гардиън“.
„Противовъздушната отбрана е от решаващо значение за защитата на градовете, икономиката, критичната инфраструктура на Украйна, а това им дава възможност да си помогнат сами, защото тогава икономиката може да функционира. Тогава нещата в Украйна могат да функционират. И това ще помогне на украинците също да произвеждат, да търгуват, да функционират като нормална държава. И това ще увеличи способността им да финансират и да осигуряват и сами боеприпаси за войната“, каза генералният секретар.
Столтенберг направи коментар и относно ситуацията в Косово, като заяви, че е важно да се увеличи броят на членовете на мисията КФОР поради нарастването на напрежението в северната част на страната.
НАТО реши да разположи допълнителни войски в Косово след нападението на сръбската паравоенна група в село Банска в Звечан на 24 септември, при което беше убит сержантът от косовската полиция Африм Буняку.
"Наблюдаваме нарастване на напрежението, затова е важно НАТО да увеличи присъствието си в Косово", заяви генералният секретар преди двудневната среща на върха с министрите на отбраната на държавите членки в Брюксел.
На 11 и 12 октомври министрите на отбраната на НАТО ще обсъдят много събития, включително положението в Косово.
Освен Косово и Украйна НАТО ще обсъди и развитието на ситуацията в ивицата Газа и повредата на газопровода във Финландия. Ще бъдат обсъдени и въпроси, свързани с по-нататъшното укрепване на отбраната на НАТО. (БГНЕС)
Още от Свят
Гърция, България и Европол разбиха група за трафик на мигранти за Европа
Мигрантите са плащали до 6500 евро, за да ги снабдят с фалшиви документи. Организаторите на канала за мигранти са граждани на Сирия и Египет.
Русия удари жилища, бензиностанция и детска градина в Одеска област: двама загинаха
Много жилищни сгради са повредени, бензиностанция в Одеска област е била разрушена след пожар, причинен от обстрела. Огънят е обхванал и паркирани наблизо автомобили.
Неизвестен снаряд удари танкер край бреговете на Оман
По данни на Агенция за морски търговски операции (UKMTO) инцидентът е станал през нощта, като всички членове на екипажа са в безопасност