Мохамед Халаф, ahtezimedii.com*
Политическите и интелектуални елити в арабския свят и Близкия изток са шокирани от тенденцията на политизиране в американските медии, които пишат за проблемите в региона. Особено темите, които са свързани с тероризъм, религиозни и етнически конфликти, революции и местни режими.
Те продължават да се учудват, когато гледат репортажи в американските ТВ канали или четат медиите във Вашингтон и Ню Йорк, особено тези медии, които винаги са били считани за обективни и професионални, а не политизирани или контролирани от правителството или имащи външно финансиране от чужди държави и организации. Този утопичен възглед за американската преса започна да се променя, особено при управлението на президента Барак Обама и след „арабската пролет“, когато тези медии категорично застанаха на страната на две опасни сили в Близкия изток: режима на аятоласите в Иран и сунитските „Мюсюлмански братя“. Как стана възможно това?
Американските медии и Студената война
След Втората световна война и по време на Студената война, американската преса се отличава с балансирано отношение към либерали и консерватори, особено когато става дума за американската национална сигурност и отбрана. Въпреки това, по време на войната във Виетнам, медиите започнаха да стават по-леви, тъй като все повече сродни организации мобилизираха обществеността срещу войната. Нещо повече, те станаха част от по-широкото ляво движение против войната, известно като „групи за мир“.
Това течение обаче, както се вижда в историята на възникването му, е марксистко и радикално прогресивно ляво. Бивши служители на КГБ разкриват, че последователите му са имали тесни контакти с руското разузнаване. Това повдига историческия въпрос – движила ли е Москва тези групи по време на Студената война и опитвала ли се е по този начин да повлияе на политиките и редакционната линия в някои американски медии? Оказва се, че голяма част от използваните материали са били в полза на съветския дневен ред и против интересите на американската национална сигурност. До такова заключение са стигнали не само бившите служители на съветския държавен апарат и „Варшавския договор“, но и дисидентите от тези режими. Изводът им е, че проникването или влиянието върху медиите на противника е била съществена част от стратегията за пропаганда и тук възниква въпросът кой е наследил това влияние след падането на Съветския съюз.
Процесите през 90-те години
След края на Студената война и изчезването на „по-голямата заплаха“, мрежите, които „защитават мира и отхвърлят войната“, изведнъж изчезват. Тези мрежи бяха печеливша индустрия на някои кръгове в Съединените щати. Те са принудени да търсят външни сили и покровители, които да ги финансират и „защитят“ от Америка. Намериха ги в лицето на Иран и „Мюсюлманските братя“.
От средата на 90-те години в американските медии започваме да виждаме по-меко отношение към иранския режим и „Мюсюлманските братя“, въпреки кризата със заложниците в Техеран и Ливан през осемдесетте, битките в Могадишу през 1991 г., първата атака срещу кулите на Ню Йорк през 1993 г. и терористичните такива срещу посолствата на САЩ в Африка през 1998 г. New York Times и Washington Post омаловажиха значението на призивите за война и агресивната реторика на ислямистите, в основата на която стоеше Осама бин Ладен през 1996г. и 1998 г.
Успоредно с това, американският журналистически елит рядко се фокусира върху ставащото с иранския народ, който беше малтретиран от тайните служби на режима на аятоласите. Парадоксът е в пресечната точка на идеите, позиции и посланията между радикалните сили в Близкия изток и радикалните леви мрежи в САЩ и Европа, които определят политическия дневен ред в западните и американските медии. Различни журналистически изследвания доказват, че има връзка между радикалните леви и „Мюсюлмански братя”, както и с Иран. Вече не е тайна, че тези среди имат силни позиции в РR агенциите, медиите и голяма част от организациите на гражданското общество, както и либералните леви академични общности в американските и европейските партии и институции.
В този контекст припомням, че когато администрацията на Джордж У. Буш започна своята война срещу тероризма след атаките на 11-ти септември, американските медии застанаха зад кампанията за сваляне на талибаните и рядко критикуваха Белия дом за начина и целите на инвазията в Афганистан. Но когато Буш обяви „оста на злото“ и вмъкна Иран в него, а след това, когато обяви, че „Ал Кайда“, „Хамас“ и „Хизбула“ вече са в списъците на тероризма, веднага либералната и лявата част на американските медии започнаха да отразяват положително Иран и “Мюсюлмански братя”.
Американският анализатор и специалист по Близкия изток с консервативни убеждения Уалид Фарес – който е работил за републиканските президентски кампании на Мит Ромни през 2012 г. и Доналд Тръмп през 2016 г., както и като коментатор на Fox News и NBC News по темите за тероризма и Близкия изток – каза, че „американските мейнстрийм медии се мобилизираха в защита на “Мюсюлмански братя” и Иран, след като администрацията на Буш нареди на американската армия да започне военна операция в Ирак. Тези средства за масова информация побързаха да атакуват тогавашния президент и подеха остра кампания срещу американската намеса в двете страни. Целта беше да настроят и предизвикат обикновените американци срещу тази политика и да предизвикат протести с искания за напускане на региона. CNN се съсредоточи върху грешните практики на американските сили в двете страни, а Washington Post, New York Times и Los Angeles Times публикуваха статии, критикуващи политиката на САЩ в региона. Дори общественото радио NPR последва същата редакционна линия.
(следва продължение)
*Настоящият текст на Мохамед Халаф ще може да прочетете в две части, втората от които ще бъде публикувана този четвъртък. В нея авторът ще анализира редакционната политика на основни леви медии от САЩ спрямо Иран и „Мюсюлмански братя“ по времето на Барак Обама, Доналд Тръмп и в началото на мандата на Джо Байдън.
Още от Свят
Няколко от кандидатите за администрацията на Доналд Тръмп са били обект на бомбени заплахи
Джон Ратклиф, номиниран от Тръмп за директор на ЦРУ, и номинираният за министър на отбраната Пийт Хегсет също са били обект на заплахи
Олена Зеленска: 1000 дни война закалиха съпруга ми. Стресът разрушава гърба му
Тя обобщи, че досега са успели да върнат в Украйна 388 отвлечени от руснаците деца.
Има предварително съгласие за пълното ни присъединяване към Шенген от 1 януари
Има предварително съгласие за пълното ни присъединяване към Шенген от 1 януари