2 Февруари, 2026

Подоляк: Украйна няма интерес да окупира Курска област, а да унищожи военната инфраструктура на агресора

Подоляк: Украйна няма интерес да окупира Курска област, а да унищожи военната инфраструктура на агресора

Михайло Подоляк

За да гарантира сигурността на гражданите си

В граничните райони на Русия и по-конкретно  в района на Курск украинците са ангажирани изключително със задачи по сигурността.

Това заяви съветникът на началника на украинската  президентска администрация Михайло Подоляк, Цитиран от Би Би Си.

„Украйна няма интерес да окупира тези територии, но е заинтересована от реалното унищожаване на много руски военни съоръжения, изтласкването на остатъците от руските войски отвъд границите на възможните артилерийски и ракетни атаки срещу украинската територия, създаването на зона за сигурност около границите на Украйна, унищожаване на военната материално-техническа база и инфраструктура (включително  складови бази, центрове за обучение и райони за концентрация на техника).“ - коментира  Подоляк в социалната мрежа X.

Той подчерта, че Украйна и Русия „водят различни войни, които имат ясни юридически дефиниции“.

„Ако Русия съзнателно нападна Украйна с цел да убива цивилни и да окупира нейната територия, което е безусловно военно престъпление, то Украйна води изключително отбранителна война, включително на територията на агресора, за да осигури защитата на собственото си население, което е нейно безусловно право.” – посочи той.

Превод Faktor.bg

Сподели:

Коментари (0)

Невзоров: Путин се споменава „само“ около 900 пъти във файлове „Епстийн“

Невзоров: Путин се споменава „само“ около 900 пъти във файлове „Епстийн“

"Дори повърхностно гмуркане в тях доказа, че това вагинално-финансово блато е бездънно, безмерно и абсолютно интернационално. В него потъват всички... ", казва журналистът

Зеленски:  Реалистично е да се постигне достоен и траен мир

Зеленски: Реалистично е да се постигне достоен и траен мир

Изявлението дойде, след като президентът се срещна с украинския преговарящ екип преди поредния кръг от преговори за прекратяване на войната, който ще се проведе в Абу Даби

Стремително зачестяват случаите на депресия и стресовите разстройства в Русия

Стремително зачестяват случаите на депресия и стресовите разстройства в Русия

През 2022 г. са продадени 13,8 милиона опаковки антидепресанти, а през 2025 г. – 23,6 милиона.