18 Април, 2026

Подоляк: Украйна няма нищо общо със саботажа срещу "Северен поток"

Подоляк: Украйна няма нищо общо със саботажа срещу "Северен поток"

Михайло Подоляк

Украйна няма нищо общо с инцидента във водите на Балтийско море, при който бяха взривени три от четирите разклонения на двата газопровода "Северен поток“. Това увери съветникът на ръководителя на кабинета на президента на Украйна МихайлоМ Подоляк в социалната мрежа Twitter, предава РБК-Украйна.

"Макар да обичам да събирам забавни теории за заговори на украинското правителство, трябва да кажа: Украйна няма нищо общо с аварията в Балтийско море и няма информация за "проукраински диверсионни групи“. Какво се случи с газопроводите "Северен поток“? "Потънаха“, както казват в самата Руска федерация“, написа Подоляк.

По-рано през деня американският вестник The New York Times публикува статия, в която се посочва, че група, която може да е съставена от руснаци и украинци, може да стои зад експлозията на газопроводите "Северен поток" в Балтийско море.

Според статията нови данни, с които разполага американското разузнаване, сочат участието на "проукраинска група" в саботажа, която включвала противници на руския президент Владимир Путин.

Няколко германски медии също представиха данни от медийно разследване, според което украински граждани може да са свързани със саботажа.

РБК-Украйна по-рано предположи, че Русия може да е взривила сама газопроводите, за да не плаща неустойки по договорите с европейските държави, на които доставяше природен газ.

Сподели:

Коментари (0)

Иран се закани да затвори пак Ормузкия проток, ако САЩ не отблокират пристанищата му

Иран се закани да затвори пак Ормузкия проток, ако САЩ не отблокират пристанищата му

“Ако блокадата продължи, Ормузкият проток няма да остане отворен”, написа председателят на иранския парламент Мохамад Багер Галибаф в социалната мрежа Х

Вривове в Новокуйбишевск и пожар в руска рафинерия на "Роснефт" след дронови атаки

Вривове в Новокуйбишевск и пожар в руска рафинерия на "Роснефт" след дронови атаки

Вследствие на взривовете над града се издигна гъст дим, а на територията на рафинерията, която е собственост на „Роснефт“, избухна пожар

Нов кръг от преговори между САЩ и Иран по иранската ядрена програма в Пакистан

Нов кръг от преговори между САЩ и Иран по иранската ядрена програма в Пакистан

Американският президент Доналд Тръмп по-рано каза, че преговорите могат да се състоят през уикенда