Министър-председателят Димитър Главчев ще присъства на церемонията по подписване на договор за инженеринг за нови ядрени мощности на площадка №2 на АЕЦ „Козлодуй“. Събитието ще се проведе в понеделник, 4 ноември 2024 г., от 11 часа в Гранитна зала на Министерския съвет на Република България.
Договорът между АЕЦ „Козлодуй – Нови мощности“ ЕАД и консорциума „Уестингхаус – Ейч Ди и Си“ ДЗЗД ще бъде подписан от изпълнителния директор на АЕЦ „Козлодуй – Нови мощности“ ЕАД - Петьо Иванов, Елайъс Гедиън от „Уестингхаус Електрик къмпани“ и от името на „Хюндай енджиниъринг енд кънстракшън“ – от г-н Йонг Джун Юн.
На церемонията се очаква да присъстват министрите на енергетиката Владимир Малинов, на околната среда и водите Петър Димитров, посланикът на САЩ в България Н.Пр. Кенет Мертен, ръководителят на мисията на посолството на Република Корея в България г-жа Джи И Джо и други официални лица.
Подписването на договора е ключов етап от работата по реализация на проекта за изграждане на нова ядрена мощност в България. Съвместната работа на двете световни компании – Уестингхаус и Хюндай – за предоставяне на интегрирана услуга в България ще гарантира изпълнението на проекта в предварително заложените срокове и бюджет.
Припомняме, че с решение на Народното събрание южнокорейската „Хюндай енджиниъринг енд кънстракшън“ бе избрана за провеждане на преговори за потенциален строител за инженеринг, строителство, доставка и въвеждане в експлоатация на 7 и 8 блок на АЕЦ „Козлодуй“ с технология АР 1000 на американската Уестингхаус.
Фактор
Договорът между АЕЦ „Козлодуй – Нови мощности“ ЕАД и консорциума „Уестингхаус – Ейч Ди и Си“ ДЗЗД ще бъде подписан от изпълнителния директор на АЕЦ „Козлодуй – Нови мощности“ ЕАД - Петьо Иванов, Елайъс Гедиън от „Уестингхаус Електрик къмпани“ и от името на „Хюндай енджиниъринг енд кънстракшън“ – от г-н Йонг Джун Юн.
На церемонията се очаква да присъстват министрите на енергетиката Владимир Малинов, на околната среда и водите Петър Димитров, посланикът на САЩ в България Н.Пр. Кенет Мертен, ръководителят на мисията на посолството на Република Корея в България г-жа Джи И Джо и други официални лица.
Подписването на договора е ключов етап от работата по реализация на проекта за изграждане на нова ядрена мощност в България. Съвместната работа на двете световни компании – Уестингхаус и Хюндай – за предоставяне на интегрирана услуга в България ще гарантира изпълнението на проекта в предварително заложените срокове и бюджет.
Припомняме, че с решение на Народното събрание южнокорейската „Хюндай енджиниъринг енд кънстракшън“ бе избрана за провеждане на преговори за потенциален строител за инженеринг, строителство, доставка и въвеждане в експлоатация на 7 и 8 блок на АЕЦ „Козлодуй“ с технология АР 1000 на американската Уестингхаус.
Още от Бизнес
Парадоксът на българската икономика: шампион по поскъпване на живота, аутсайдер по производителност
Докато България чупи европейски рекорди по ръст на строителните цени и ускорено догонва Запада по разходи, страната все още не успява да настигне развитите икономики по производителност, иновации и добавена стойност
Деляна Иванова: ББР подпомага стратегическите инвестиции и устойчивия икономически растеж в Югоизточна Европа
Председателят на Надзорния съвет участва в откриващата сесия на 3-ата Регионална икономическа конференция на американските камари (ARES)
SpaceX набира 25 милиарда долара дълг, за да рефинансира AI империята на Мъск
Купувачите на облигации участваха активно, въпреки че акциите на SpaceX се колебаеха на пазара и загубиха около една четвърт от стойността си в рамките на три сесии, преди частично възстановяване във вторник