9 Април, 2026

Подписваме ново споразумение с Fitch за кредитен рейтинг

Подписваме ново споразумение с Fitch за кредитен рейтинг

Росица Велкова

Министерският съвет упълномощи министъра на финансите Росица Велкова да подпише от името на България споразумение за държавен кредитен рейтинг с Агенция за кредитен рейтинг Fitch Ratings Ireland Limited spółka z ograniczoną odpowiedzialnością oddział w Polsce (Fitch).

Документът по същество не променя съществуващите до момента отношения между Република България и Fitch, установени по силата на подписаното през 2014 г. споразумение. Сключването на ново споразумение е обосновано от необходимостта за изпълняване на регулаторните изисквания на Европейския орган за ценни книжа и пазари (ESMA), Регламент (ЕС) № 462/2013 на Европейския парламент и на Съвета от 21 май 2013 година за изменение на Регламент (ЕО) № 1060/2009 за агенциите за кредитен рейтинг.

Необходимостта от правно регулирани отношения между  България и Агенция за кредитен рейтинг Fitch се обуславя от факта, че наличието на кредитни рейтинги, присъдени от международно признати рейтингови агенции, е ключово условие за обезпечаване достъпа на страната до капиталовите пазари.

Сподели:

Коментари (0)

Цените на горивата рязко паднаха след обявяването на примирие между Иран и САЩ

Цените на горивата рязко паднаха след обявяването на примирие между Иран и САЩ

Цената на барел петрол от сорта Брент с доставка през юни спадна с около 16% до 90 долара, което е най-ниското ниво от средата на миналия месец, преди да се качи малко над тази стойност

Хампарцумян: Конфликтът в Близкия изток черта непредсказуемост за цените на горивата

Хампарцумян: Конфликтът в Близкия изток черта непредсказуемост за цените на горивата

При такива шокови ситуации ефектът върху цените на енергията са много по-чувствителни и резки, смята енергийният експерт Мартин Владимиров

Ново газово находище в Средиземно море с ключово значение за енергийните пазари

Ново газово находище в Средиземно море с ключово значение за енергийните пазари

Египет и ENI обявиха откритие на газово находище с около 2 трилиона кубически фута в Средиземно море. На фона на войната с Иран и растящите цени, откритието може да облекчи енергийната криза