26 Декември, 2025

Подводните трусове край Санторини намаляват, но училищата остават затворени

Подводните трусове край Санторини намаляват, но училищата остават затворени

Снимка: EPA/BGNES

"Сеизмичната активност продължава да показва постепенен спад, както по отношение на ежедневния брой регистрирани земетресения, така и на максималните магнитуди"

"Сеизмичният рояк" в близост до остров Санторини постепенно намалява месец след началото, съощават гръцки учени, наблюдаващи явлението, цитирани от Асошиейтед прес.

Подводните трусове – понякога регистрирани само с по няколко минути отстояние един от друг – накараха хиляди жители и работници да избягат от прочутите скалисти градове на Санторини, както и от близките острови Иос, Аморгос и Анафи.

Училищата остават затворени на тези острови за четвърта седмица и много други ограничения все още са в сила, припомня АП. Учените обаче информират, че са окуражени от намаляването на земетресенията.

"Сеизмичната активност продължава да показва постепенен спад, както по отношение на ежедневния брой регистрирани земетресения, така и на максималните магнитуди", подчертаха от Интердисциплинарния комитет за управление на риска и кризите към Атинския университет.
От комитетът казаха още, че са регистрирали повече от 20 000 земетресения с магнитуд едно или по-висок между 26 януари и 22 февруари.

Многобройните земетресения, приписвани на естествени тектонични процеси, както и на движения на магма под морското дъно, достигат до магнитуд 5,3 по Рихтер, като са причинили само незначителни щети.

Сподели:

Коментари (0)

Сняг вали в Северна България, 337 снегорина чистят пътищата в страната

Сняг вали в Северна България, 337 снегорина чистят пътищата в страната

АПИ призовава шофьорите да тръгват с автомобили, подготвени за зимни условия

Даниил, който отричаше Вселенския патриарх, сега му отива на гости

Даниил, който отричаше Вселенския патриарх, сега му отива на гости

Българският патриарх и и водената от него делегация пристигна на летище „Ататюрк“

Предупреждение за опасно време, хлъзгави пътища и поледици

Предупреждение за опасно време, хлъзгави пътища и поледици

Има населени места без ток поради снежни навявания и прекъснати електропроводи